Հայաստանի և Իսրայելի ՏՏ ընկերությունների միջև կստեղծվի համագործակցության նոր կամուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում անցկացված WCIT 2019-ի շրջանակում Հայաստանի և այլ երկրների տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերությունների համագործակցության հեռանկարներն արդեն դառնում են տեսանելի: Աշխարհի ավելի քան 50 երկրներում գրասենյակներ ունեցող TAITRA-ն՝ Թայբեյի արտաքին առևտրի զարգացման խորհուրդը ներկայացուցչություն է բացում Հայաստանում՝ կապելով Հայաստանի և Իսրայելի ՏՏ ոլորտի ընկերություններին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին պատմեց Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը, որը հանդիսանում է հրավիրող կողմը:
«WCIT-ի շրջանակում Հայաստանում էր նաև TAITRA-ի ղեկավարը Ջեյմս Ուանգը: Եվ մենք դեռ այդ օրերին քննարկեցինք Հայաստանում TAITRA-ի գրասենյակի հնարավոր բացման հարցը: Այն խթանում է ասիական ընկերությունների մուտքը միջազգային շուկաներ և հակառակ ուղղությամբ: Դա նաև համագործակցության հարթակ է բիզնեսի համար: Ընկերությունը, տեսնելով Հայաստանի և Իսրայելի ՏՏ ընկերությունների ձեռներեցությունը, նմանություններ է գտել նրանց միջև, և որոշում կայացրել գրասենյակ բացել նաև Հայաստանում, որը կաշխատի հենց երկու ամիս առաջ բացված Իսրայելի գրասենյակի հետ»,-ասաց Եսայանը:
Իսրայելը համարվում է նաև ստարտափերի երկիր, աշխարհում առաջատար դիրք է գրավում ստարտափերի թե քանակով, թե որակով: Հայաստանում ներկայացուցչություն ունենալը հնարավորություն կտա գրասենյակի հետ համագործակցելով ոչ միայն ծանոթանալ իսրայելական ընկերությունների հետ և համատեղ արտադրանք ստեղծել, այլ նաև այն Հայաստանի համար ուղիղ պատուհան կբացի՝ դեպի ասիական շուկա: Հայաստանում ՏՏ ոլորտի այն ընկերությունները, որոնք ունեն նորարական գաղափարներ և ցանկանում են արտադրություն կազմակերպել, այժմ հաճախ ստիպված են լինում իրենք չարչարվել, փնտրել, գտնել ընկերությունների, որոնք դրանով զբաղվում են: Իսկ TAITRA-ի ներկայության պարագայում ընկերությունները կարող են միանգամից դիմել դրան, որն իր բազայից կներկայացնի ընկերություններին: Այսինքն` հայաստանյան ընկերությունների համար հնարավորություն է ընձեռվում մի քանի ամսվա աշխատանքը կրճատել, բացի այդ իմանալ, որ վստահելի, որակյալ ընկերության հետ են աշխատելու: ԱՏՁՄ անդամ բոլոր ընկերությունները կունենան այդ հարթակից օգտվելու հնարավորություն:
TAITRA-ն Հայաստանում կլինի 2020 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում: TAITRA-ն ներառում է տարեկան մոտ 600 մլրդ դոլար շրջանառությամբ ընկերություններ: 1970-ին հիմնադրված այդ ոչ առևտրային կազմակերպությունն ունի 63 արտասահմանյան մասնաճյուղ:

Между ИТ-компаниями Армении и Израиля будет новое сотрудничество
В рамках проведенного в Армении WCIT 2019 перспективы сотрудничества между компаниями сферы информационных технологий Армении и других стран уже становятся видимыми. TAITRA, имеющая офисы в более чем 50 странах мира, Совет по развитию внешней торговли Тайбэя открывает представительство в Армении, связывая ИТ - компании Армении и Израиля. В беседе с Арменпресс об этом рассказал председатель Союза предприятий передовых технологий, который является приглашающей стороной, Александр Есаян.
“В рамках WCIT в Армении находился и глава TAITRA Джеймс Уанг. И мы еще в эти дни обсудили вопрос возможного открытия офиса TAITRA в Армении. Он стимулирует доступ азиатских компаний на международные рынки и в обратном направлении. Это также платформа сотрудничества и для бизнеса. Изучив деятельность ИТ-компаний Армении и Израиля, компания нашла сходство между ними и приняла решение открыть офис также и в Армении, который будет работать с открывшимся два месяца назад израильским офисом”, - сказал Есаян.
Израиль также считается страной стартапов, лидирует в мире как по количеству, так и по качеству стартапов. Наличие представительства в Армении даст возможность в сотрудничестве с офисом не только познакомиться с израильскими компаниями и создать совместную продукцию, но и открыть для Армении прямое окно на азиатский рынок. Компании сферы ИТ в Армении, которые имеют новаторские идеи и хотят организовать свое производство, сейчас часто вынуждены бывают самим искать, находить компании, которые этим занимаются. А в случае присутствия TAITRA компании могут сразу обратиться к ней, она представит компанию со своей базы. То есть, для армянских компаний предоставляется возможность сократить работу на несколько месяцев, кроме того, знать, что они будут работать с надежной, качественной компанией. Все компании -члены СППТ будут иметь возможность воспользоваться этой платформой.
TAITRA будет в Армении уже в первом полугодии 2020 года. TAITRA включает компании с оборотом около $ 600 млрд в год. Эта некоммерческая организация, основанная в 1970 году, имеет 63 зарубежных филиала.