Ռազմարդյունաբերության ոլորտում բյուջետային հատկացումներն ավելացել են
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմարդյունաբերության ոլորտում 2020 թ. պետական բյուջեի նախագծով հատկացումները նախորդ տարվա համեմատ ավելացել են շուրջ 122%-ով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նոյեմբերի 15-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նիստում Հայաստանի Հանրապետության 2020 թ. պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի քննարկման ընթացքում ասաց Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
«Հայաստանը բարձր տեխնոլոգիական ռազմարդյունաբերական արտադրող և արտահանող երկիր դարձնելու նպատակով 2020 թ. պետական բյուջեով նախատեսված է նախարարությանը տրամադրել 12.5 մլրդ դրամ: 2020 թ. բյուջետային հատկացումները ռազմարդյունաբերության ոլորտում ավելացվել են շուրջ 122%-ով՝ հասնելով շուրջ 6.3 մլրդ դրամի, որի մի մասն ուղղվելու է գիտահետազոտական, փորձակոնստրուկտորական ծրագրերի իրականացմանը, մյուս մասն արտադրական կարողությունների զարգացմանը՝ հաշվի առնելով ՀՀ պաշտպանական կարիքները և հայկական արտադրանքներով արտաքին շուկաներ դուրս գալու հնարավորությունները»,- ասաց Արշակյանը:

Government’s 2020 budget envisages 122% increase in allocations for military industry
YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS. 2020 state budget allocation for the military industry sector have increased 122% compared to the previous year, Minister of High Technology Industry Hakob Arshakyan told lawmakers during the 2020 budget debates in parliament.
With the purpose of making Armenia a technological military industrial manufacturing and exporting country, it is envisaged by the 2020 state budget to allocate 12,5 billion drams to the ministry. The 2020 budgetary allocations in the military industry sector have increased nearly 122%, reaching 6,3 billion drams, a part of which will be directed for implementing research and prototype projects, and the other part for the development of industrial capacity – given the country’s defense needs and opportunities for entering foreign markets with Armenian production,” Arshakyan said.