ԵՏՀ-ն աշխատանք է տանում կեղծ ապրանքատեսակների դեմ պայքարն արդյունավետ դարձնելու համար. Ժակսիլիկով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը մեծ աշխատանք է իրականացնում կեղծ ապրանքատեսակների տարածման դեմ պայքարի որակը և արդյունավետությունը բարձրացնելու ուղղությամբ:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի տնտեսության և ֆինանսական քաղաքականության հարցերով կոլեգիայի անդամ (նախարար) Թիմուր Ժակսիլիկովը խոսեց կեղծ ապրանքատեսակների շրջանառության, դրանց դեմ պայքարի և այլ հարցերի շուրջ:
Պարոն Ժակսիլիկով, այսօր Հայաստանում անց է կացվում «Անտիկոնտրաֆակտ-2019» 7-րդ միջազգային երկօրյա համաժողովը: Ինչպե՞ս կգնահատեք այս ձևաչափի քննարկումները կեղծված ապրանքատեսակների շրջանառության խնդիրների վերաբերյալ:
⁃ Մենք այս համաժողովն անցկացնում ենք դեռևս 2012 թվականից, և այդ ժամանակվանից ի վեր այն դարձել է կեղծված ապրանքատեսակների շրջանառության խնդիրների քննարկման հարթակ: Մենք զբաղվում ենք նաև մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության հարցերով: Այստեղ կարծիքներ և առաջարկներ են փոխանակում իշխանության, բիզնեսի, գիտության ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև հեղինակային իրավունք ունեցող արտադրողներ և այլք: Այս համաժողովի ձևաչափը շատ յուրահատուկ է, քանի որ աշխարհում շատ չեն նմանատիպ հարթակները, որտեղ քննարկվում և առաջ են քաշվում կեղծված ապրանքատեսակների վերաբերյալ խնդիրները:
ԵԱՏՄ-ում կեղծված ապրանքատեսակների քանակը գնալով աճում է: Ինչի՞ հետ է դա կապված, և Միության երկրներն ինչպե՞ս են նախատեսում լուծել այդ խնդիրը:
⁃ Կեղծված ապրանքատեսակների քանակի աճը միայն մեզ բնորոշ խնդիր չէ, այն տարածված է ամբողջ աշխարհում: Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության տվյալներով այս տարի կեղծ ապրանքատեսակների շրջանառությունն աշխարհում կազմելու է ավելի քան 500 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Սա հավասարազոր է համաշխարհային ներմուծման 3 տոկոսին: Մի քանի տարի առաջ այս ցուցանիշը շատ ավելի քիչ էր: Մի կողմից՝ ավելանում է կեղծված ապրանքատեսակների արտադրությունը ԵԱՏՄ-ում, դրանք բավականին մեծ քանակությամբ ներմուծվում են նաև արտասահմանից: Մյուս կողմից՝ բարձրանում է կեղծիքի դեմ պայքարի մակարդակը: Վերջին տարիներին այդ ապրանքատեսակների արագ աճը նաև առցանց գնումների միջոցով է ավելանում: Մենք այսօր կքննարկենք կեղծված ապրանքատեսակների դեմ պայքարի այն արդյունավետ մոտեցումները, որոնք արդեն իսկ բարեհաջող օգտագործվում են: ԵԱՏՄ-ի շրջանակում մեզ համար շատ կարևոր է սերտ համագործակցությունը և համաձայնեցված աշխատանքը:
ԵԱՏՄ-ում՝ մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության ինչպիսի՞ մեխանիզմներ կան: Ինչպե՞ս են երկրները պայքարում մաքսանենգ ապրանքների դեմ:
⁃Առցանց գնումների միջոցով կեղծ ապրանքների տարածման դեմ պայքարում բավականին լավ առաջ է գնում Ռուսաստանի Դաշնությունը: Մենք տեսել ենք, թե ինչպես են մի շարք նմանատիպ կայքեր արգելափակվում, որոնք մաքսանենգ ապրանքներ են վաճառում կամ տարածում: Չնայած այդ ամենին, կարծում եմ, որ դեռ շատ բաներ կան սովորելու այս առումով, և հանձնաժողովն աշխատանքներ ունի իրականացնելու այս ուղղությամբ:

EEC takes actions to make the fight against counterfeit products effective – minister
YEREVAN, NOVEMBER 12, ARMENPRESS. The Eurasian Economic Commission (EEC) is carrying out major works to raise the quality and efficiency of the fight against the spread of fake products, Timur
Zhaksylykov,Member of the Board – Minister in charge of Economy and Financial Policy at the EEC, said in an interview to ARMENPRESS.
-Mr. Zhaksylykov, today the 7th Anticontrafact International Forum is being held in Armenia. How do you assess such format discussions on issues relating to the circulation of counterfeit products?
-We are holding this forum since 2012, and starting from that times it became a platform for discussing the issues on circulation of fake products. We are also dealing with the intellectual property rights issues. Here the representatives of the leadership, the business and science, as well as others exchange views and present proposals. The format of this forum is very unique because such platforms are not so much in the world where issues about the fake products are being discussed.
-The number of fake products in the Eurasian Economic Union is gradually growing. What is the reason? How the member states of the Union are going to solve this issue?
-The increase in number of fake products doesn’t only relate to us, it is a widespread issue all over the world. According to the data of the Organization for Economic Co-operation and Development this year the circulation of fake goods in the world will comprise more than 500 billion USD. This is equal to the 3% of the global import. Several years ago this figure was low. On the one hand, the production of fake goods increases in the EAEU, they are also imported from abroad in a large quantity. And on the other hand, the level of fight against fake increases. In recent years the fast growth of these goods is also thanks to the online purchases. Today we are going to discuss the effective approaches for the fight against fake products which are already being successfully used. The close cooperation and work within the EAEU is very important for us.
-What mechanisms are there in the EAEU for the protection of intellectual property rights? How do the countries fight smuggling?
-Russia is doing quite well in the fight against the spread of counterfeit goods via online shopping. We have seen how several similar websites have been blocked. However, I think there is still a lot to learn in this regard, and the Commission needs to take actions on this direction.