«Freedom On the Net» զեկույցում Հայաստանը տարածաշրջանում առաջատարն է
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Freedom House» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է Համացանցի ազատության «Սոցիալական մեդիայի ճգնաժամը» վերտառությամբ զեկույցը,  համաձայն որի՝ Հայաստանը դասվում է «ազատ» երկրների շարքին: Դիտարկված 65 երկրների շարքում Հայաստանը այն 3 երկրներից մեկն է, որը 2019թ. գրանցել է ամենամեծ առաջընթացը:
Ֆրանսիան և Հայաստանը, ստանալով հավասարապես 76 միավոր, կիսում են 8-րդ հորիզոնականը: Համեմատության համար նշենք, որ 2018 թվականի զեկույցի համաձայն Հայաստանը համացանցի ազատության ցուցիչով զբաղեցնում էր 13-րդ հորիզոնականը:
Զեկույցում մասնավորապես նշվում է. «Հայաստանում դրական փոփոխությունները, որոնք սկսվել են 2018թ. Թավշյա հեղափոխությամբ, շարունակվում են ռեֆորմիստ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ՝ նվազել են բովանդակության սահմանափակումները և համացանցը օգտագործողների իրավունքների ոտնահարման դեպքերը: Մասնավորապես, առցանց լրագրողների նկատմամբ բռնությունները նվազել են, թվային լրատվամիջոցներն ավելի մեծ ազատություն են ստացել տնտեսական և քաղաքական ճնշումներից»:
Իր այս  ցուցանիշով Հայաստանը տարածաշրջանի երկրներից առաջատարն է: Ադրբեջանը կրկին ճանաչվել է ոչ ազատ երկիր՝ հավաքելով 39 միավոր՝ նախորդ տարվա 40-ի փոխարեն (45-րդ հորիզոնական)։ Վրաստանը պահպանել է նախորդ տարվա ցուցանիշը՝ 75 միավորը  և ճանաչվել է ազատ երկիր (10-րդ հորիզոնական)։ Թուրքիան և Իրանը ոչ ազատ երկրների շարքում են:
Այս տարի զեկույցում գնահատման միավորների մեթոդաբանությունը փոխվել է: 100 միավորանոց սանդղակում, որքան բարձր է երկրին տրված միավորը, այնքան բարձր է տվյալ երկրում համացանցի ազատության մակարդակը (նախկինում գործում էր հակառակ տրամաբանությունը):  Ամենաբարձր միավորներ ստացած երկրներն են Իսլանդիան (95) և Էստոնիան (94), իսկ ամենացածր Իրանն (15) ու Չինաստանը (10):

В докладе “Freedom On the Net” Армения лидирует в регионе
Международная правозащитная организация “Freedom House” опубликовала доклад о свободе интернета под названием “Кризис социальных медиа” , согласно которому Армения отнесена к свободным странам. В числе 65 исследованных стран Армения является одной из трех стран, которая в 2019 году зарегистрировала наибольший прогресс.
Франция и Армения, набрав в равной степени по 76 баллов, делят 8-е место. Для сравнения отметим, что согласно докладу 2018 года Армения занимала 13-е место по индексу свободы интернета.
Как сообщает «Арменпресс», в докладе, в частности, отмечается: “Положительные изменения в Армении, которые начались в 2018 году, с бархатной революцией, продолжаются под главенством с премьер-министра реформатора  Никола Пашиняна, уменьшились ограничения содержания и случаи нарушения прав пользователей интернета. В частности, сократились случаи выражения онлайн насилия в отношении журналистов, цифровые СМИ получили большую свободу от экономического и политического давления”.
По этому показателю Армения является лидером среди стран региона. Азербайджан вновь признан несвободной страной, набрав 39 баллов, вместо 40  прошлого года (45-е место). Грузия сохранила прошлогодний показатель - 75 баллов и была признана свободной страной (10 место). Турция и Иран входят в число несвободных стран.
В этом году в докладе была изменена методология оценивания. По 100-балльной шкале, чем выше балл, данный стране, тем выше уровень свободы интернета в данной стране (ранее действовала противоположная логика). Самые высокие баллы получили Исландия (95) и Эстония (94), а самые низкие Иран (15) и Китай (10).