ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհուրդը նախատեսում է ստեղծել օնլայն հեռուստաալիք, որի համար ներկայացրել է 102 մլն դրամի հայտ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ՀՀ ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներում 2020-ի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի նախնական քննարկումներում ասաց խորհրդի նախագահ Արա Շիրինյանը:
«Բյուջեով հայտարարել էինք, որ հաջորդ տարվա համար նախատեսում ենք օնլայն հեռուստաալիք ունենալ, և ներկայացրել էինք ևս 102 մլն դրամի հայտ: Այն այս պահին ոչ մերժվել, ոչ հաստատվել է, և մենք դեռ սպասում ենք»,-ասաց Շիրինյանը:
Տեղեկատվական, քաղաքական, տնտեսական, մանկապատանեկան և հանրության համար նշանակալի այլ տեղեկատվական բնույթի հաղորդումների արտադրությունն ու հեռարձակումն ապահովելու համար բյուջեով նախատեսվում է ծախսել 7 մլրդ 396 մլն 131 հազար դրամ: Բյուջետային ծախսային ծրագրի հաջորդ կետը` Հանրային հեռուստառադիոընկերության կառավարման, համակարգման ու մոնիտորինգի համար նախատեսում 146 մլն 864 հազար դրամ` նախորդ տարվա համեմատ մոտ 3.5 մլն դրամով պակաս: Հեռուստատեսային ծառայությունների համար, որը նախատեսում է հեռուստատեսային հաղորդումների պատրաստում և հեռարձակում, բյուջեով նախատեսվում է ծախսել 5 մլրդ 953 մլն 300 հազար դրամ, որը նույնպես 25 մլն դրամով պակաս է նախորդ տարվա ծախսածից: Ռադիոհաղորդումների պատրաստման ու հեռարձակման համար նախատեսվում է ծախսել 942 մլն 364 հազար դրամ:
Հանրային հեռուստաընկերության տեխնիկական վերազինման համար խորհուրդը նախատեսում է 100 մլն դրամ հատկացնել:

Совет общественной телерадиокомпании планирует создать онлайн-телеканал
Совет общественной телерадиокомпании планирует создать онлайн-телеканал, для чего была подана заявка на сумму 102 млн драмов. Как сообщает «Арменпресс», об этом в ходе предварительных обсуждений проекта Закона “О государственном бюджете на 2020 год” сказал председатель совета Ара Ширинян.
“В бюджете мы заявили, что на следующий год планируем иметь онлайн-телеканал, и представили заявку на 102 млн драмов. На данный момент она не отказана, и не подтверждена, и мы все еще ждем”, - сказал Ширинян.
Для обеспечения производства и трансляции передач информационного, политического, экономического, детско-юношеского и других значимых для общественности передач информационного характера бюджетом предусматривается 7 млрд 396 млн 131 тысяч драмов. Следующий пункт бюджетной расходной программы - управление, координация и мониторинг общественной телерадиокомпании, на что предусмотрено на 146 млн 864 тыс. драмов, на 3,5 млн драмов  меньше, чем в прошлом году. На телевизионные услуги, предусматривающие подготовку и трансляцию телевизионных передач, бюджетом предусмотрено потратить 5 млрд 953 млн 300 тысяч драмов, что также на 25 млн драмов меньше, чем в прошлом году. На подготовку и трансляцию радиопередач планируется потратить 942 млн 364 тысяч драмов.