Ներկայացուցիչների պալատի բանաձևը հզոր ուղերձ է ցեղասպանության ժխտման դեմ պայքարում. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը ողջունում է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից թիվ 296 բանաձևի ընդունումը, որով հաստատվում է ԱՄՆ դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասված է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարության մեջ:
«Այս բանաձևը կարևորագույն նշանակություն ունի, քանի որ հաստատակամ է պաշտոնական ճանաչման և հիշատակման միջոցով ոգեկոչելու Հայոց ցեղասպանությունը, մերժելու ժխտողականությունը և խրախուսելու Օսմանյան կայսրության կողմից 1915-1923թթ․ 1․5 միլիոն հայերի բնաջնջման վերաբերյալ կրթության և իրազեկվածության բարձրացումը՝ որպես 20-րդ դարում իրականացված ցեղասպանության հստակ օրինակ։
Այն ժամանակ Միացյալ Նահանգների ժողովուրդն ու ղեկավարությունը մեծ ջանքեր գործադրեցին հայերի նկատմամբ իրականցված վայրագություններին արձագանքելու գործում՝ փրկելով և օգնության ձեռք մեկնելով Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածներին։ Այսօր Միացյալ Նահանգները տուն է ուժեղ ու կենսունակ հայ համայնքի՝ իրենց հայրենիքի հպարտ քաղաքացիների համար, ովքեր նշանակալի ավանդ են բերել ինչպես ԱՄՆ-ի ձեռքբերումներին և բարեկեցությանը, այնպես էլ մեր երկու ժողովուրդների միջև բարեկամությանը։ Այս բանաձևը հարգանքի տուրք է մատուցում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, ցուցադրում հարգանք նրանց արժանապատվության նկատմամբ և նշանավորում Ցեղասպանությունը վերապրածների կորովը և կենսունակությունը:
Հայաստանը խորապես շնորհակալ է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներին՝ թիվ 296 բանաձևին օգտին իրենց վճռական և տպավորիչ քվեի համար, ինչը վկայում է ճշմարտության, արդարության, մարդասիրության, համերաշխության և մարդու իրավունքների համընդհանուր արժեքների նկատմամբ մեծագույն հանձնառության մասին:
Այս բանաձևը կարևոր ներդրում է միջազգային հանրության կողմից գործադրվող ջանքերին՝ ուղղված աշխարհի տարբեր անկյուններում նոր ցեղասպանությունների և զանգվածային վայրագությունների կանխարգելմանը, որոնք մեր օրերում շարունակում են ցնցել մարդկության գիտակցությունը։ Այն հզոր ուղերձ է ցեղասպանության չարիքի, ժխտման և արդարացման դեմ պայքարում, քանզի ընդգծում է Հայոց ցեղասպանության դասերի արդիականությունը մարդկության դեմ ներկայումս իրականացվող հանցագործությունների համատեքստում։
Այսօր մենք նաև մեր խորին երախտագիտությունն ենք հայտնում աշխարհի մյուս բոլոր պետություններին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նախկինում գործադրած ջանքերի համար:
Հայաստանը խորապես հանձնառու է՝ շարունակելու սերտ համագործակցությունը իր բոլոր միջազգային գործընկերների հետ՝ հետևողականորեն և վճռականորեն կառուցելու ամուր հիմքեր և կարողություններ ցեղասպանությունների և մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների կանխարգելման ուղղությամբ»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Armenia expresses "profound" gratitude to US House for "determined and impressive" vote of H.Res.296
YEREVAN, OCTOBER 30, ARMENPRESS. Armenia welcomes the adoption of House Resolution 296, affirming the US record on the Armenian Genocide, the Armenian Ministry of Foreign Affairs said in a statement.
“This Resolution is of profound significance in that it resolves to commemorate the Armenian Genocide through official recognition and remembrance, to reject its denial and encourage the education and understanding of the killing of 1.5 million Armenians by the Ottoman Empire from 1915 to 1923 as a definitive example of genocide of the 20thcentury.
Back then the people and the leadership of the United States took outstanding efforts in response to the atrocities against Armenians, in rescuing and assisting survivors of the Armenian Genocide. Today the United States is hometo a strong and vibrant Armenian American community, proud citizens of their homeland, contributing remarkably to its successes and well-being, and to the friendship between our two nations. This Resolution manifests tribute to the victims of the Armenian Genocide, demonstrates respect to their dignity and signifies endurance of their survivors.
Armenia profoundly thanks members of the US House of Representatives for their determined and impressive vote on House Resolution 296, which is an evidence of their overwhelming commitment to truth, justice, humanity and solidarity and to universal values of human rights.
This Resolution is an important contribution to international efforts aimed at preventing new genocides and mass atrocity crimes anywhere in the world, which continue to shatter the conscience of humanity in the present. It is a powerful message against the scourge, the denial and the justification of genocides as it underlines the relevance of the Armenian Genocide to modern day crimes against humanity.
Today we also reiterate our deep gratitude to all other nations across the world for their previous actions in recognition of the Armenian Genocide.
Armenia remains firmly committed to work closely with all its international partners towards consistently and resolutely constructing solid foundations and capacities for prevention of genocides and massive violations of human rights,” the ministry said.