Կոչ ենք անում Չմիավորման շարժման անդամ պետություններին հավատարիմ մնալ իրենց իդեալներին. Արցախի ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բաքվում կայացած Չմիավորման շարժման գագաթնաժողովի Ամփոփիչ փաստաթղթում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության էությունը խեղաթյուրող դրույթների ներառումն Ադրբեջանի հերթական փորձն է՝ տվյալ միջազգային ֆորումից կանխապես աջակցություն ստանալ իր քաղաքականության համար՝ ուղղված Արցախի մեկուսացմանը, առճակատման շարունակմանը, Արցախի ժողովրդի կողմից իր անկապտելի իրավունքների և ազատությունների իրականացմանը խոչընդոտելուն։ Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությանտեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
«Գագաթնաժողովի Ամփոփիչ փաստաթղթի ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը վերաբերող ձևակերպումները հակասում են անկողմնակալության ու անաչառության սկզբունքին և միտված են միջազգային հանրության, մասնավորապես, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության՝ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերի խափանմանը։
Ֆորումի Ամփոփիչ փաստաթղթի տեքստում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման տրամաբանությանը հակասող դրույթներ ներառելու նպատակով Ադրբեջանի՝ իր ընդունող կողմի կարգավիճակի չարաշահումը ոչ այլ ինչ է, քան Շարժման նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունքի դրսևորում։
Ափսոսանք է առաջացնում այն, որ Չմիավորման շարժումն Ադրբեջանին թույլ է տալիս օգտագործել կազմակերպության հարթակը հակահայկական քարոզչության և Շարժման նպատակներին ու սկզբունքներին չհամապատասխանող արտաքին քաղաքական օրակարգի առաջմղման համար։
Կոչ ենք անում Չմիավորման շարժման անդամ պետություններին, որոնց մեծամասնությունն անկախություն և ինքնիշխանություն է ձեռք բերել ինքնորոշման իրավունքի իրացման արդյունքում, հավատարիմ մնալ իրենց իդեալներին ու Շարժման ոգուն և հարգանք ցուցաբերել Արցախի ժողովրդի կողմից իր ինքնորոշման ու զարգացման իրավունքի իրացման փաստի հանդեպ։

Artsakh MFA urges Non-Aligned Movement member states to remain committed to their ideals
STEPANAKERT, OCTOBER 29, ARMENPRESS. Inclusion in the Outcome Document of the Summit of the Non-Aligned Movement (NAM) held in Baku from October 26-28 of provisions that distort the essence of the Azerbaijan-Karabakh conflict is another attempt by Azerbaijan to seek the support of the following international forum for its policy of isolating Artsakh, persisting confrontation, and preventing the people of Artsakh from exercising their inalienable rights and freedoms, the Foreign Ministry of Artsakh said in a statement issued today.
“The Summit’s Outcome Document contains wording regarding Azerbaijan-Karabakh conflict that contradicts the principle of objectivity and impartiality and is aimed at undermining the efforts of the international community, in particular, the co-chairmanship of the OSCE Minsk Group on the peaceful settlement of the conflict.
Azerbaijan’s abuse of its position as a host to include provisions in the text of the Summit’s Outcome Document that contradict the rationale of the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict is an open disrespect for the Movement.
It is regrettable that the Non-Aligned Movement allows Azerbaijan to use its platform for anti-Armenian propaganda and the promotion of a foreign policy agenda that does not meet the goals and principles of the Movement itself.
We urge the NAM member states, most of which gained independence and sovereignty as a result of the realization of the right to self-determination, to remain committed to their ideals and the spirit of the Movement and show respect for the exercise of the right to self-determination and development by the people of Artsakh”, the statement reads.