Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը հսկայական աշխատանք է կատարել վերջին 4 տարում. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում ընթացող Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստի իր ելույթում նշեց, որ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիան 4 տարվա գործունեության ընթացքում իսկապես մեծ ծավալով աշխատանք է կատարել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետը շեշտեց, որ ԵԱՏՄ ինստիտուտների ստեղծման և ամրապնդման առումով, շոշափելի արդյունքներ են գրանցվել:
«Կարծում եմ, որ գրեթե չորս տարվա գործունեության ընթացքում Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովն իսկապես հսկայական աշխատանք է կատարել ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի տեղաշարժման ազատության սկզբունքների գործնական իրականացման առումով: Շոշափելի արդյունքներ են գրանցվել Եվրասիական տնտեսական միության ինստիտուտների ստեղծման և ամրապնդման տեսանկյունից: Հպարտությամբ կարելի է արձանագրել, որ մեր կազմակերպությունը հսկայական քայլ է կատարել միջազգային տնտեսական համակարգում իր տեղի ու դերի հաստատման ուղղությամբ՝ համագործակցության բազմազան փաթեթով»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա գոհունակությամբ նշեց ձեռք բերված արդյունքները և ընդգծեց նորմատիվ իրավական բազայի հետագա կատարելագործման, թերությունների և սահմանափակումների վերացման, տնտեսության հիմնական ճյուղերում քաղաքականությունը համակարգելու և բիզնեսի վրա բյուրոկրատական բեռը թեթևացնելու անհրաժեշտությունը:
«Մեր առջև ծառացած են լայնածավալ խնդիրներ, որոնք ուղղված են մեր երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացմանը: Այս խնդիրներից մեկը ոգելից խմիչքների ընդհանուր շուկայի գործունեության համար իրավական դաշտի ստեղծումն է: «ԵԱՏՄ շրջանակներում ալկոհոլային շուկայի կարգավորման մասին» համաձայնագրի վերջնական համաձայնեցումը, որը հիմնված է խտրականության և մրցակցության սահմանափակման անթույլատվության սկզբունքների վրա, կլինի ևս մեկ քայլ առկա խոչընդոտները վերացնելու համար: Միության ներքին շուկայում թանկարժեք մետաղների, թանկարժեք քարերի և դրանցից պատրաստված արտադրանքի ազատ շրջանառությունն ապահովելու համար պայմանների ստեղծումը նույնպես պատկանում է այդ խնդիրների շարքին: Կարծում եմ, որ համապատասխան միջազգային պայմանագրի ստորագրումը թույլ կտա ձևավորել փոխշահավետ առևտրատնտեսական մեխանիզմներ, որոնք ուղղված են անդամ պետությունների մրցակցային առավելությունների ստեղծմանը»,- նշեց ՀՀ վարչապետը:
Նա շեշտեց, որ պայմանագիրը թույլ կտա վերացնել գոյություն ունեցող սահմանափակումը, որը կապված է դրոշմանշանների փոխադարձ ճանաչման բացակայության հետ:
Փաշինյանն ասաց, որ այս համատեքստում, «Երրորդ երկրների շուկաներում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ոսկերչական զարդերի խթանմանն ուղղված գործողությունների ծրագրի» հաստատումը, իր հերթին, կնպաստի մրցակցության բարձրացմանը, արտահանման աճին և հզոր ազդակ կհաղորդի մեր երկրներում այդ ոլորտի զարգացմանը:
«Որքան մոտենում է 2020 թվականի փետրվարը, այնքան ավելի արդիական են դառնում Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Կոլեգիայի նոր կազմի ձևավորման հարցերը: Մենք կարծում ենք, որ ռոտացիոն մեխանիզմի ընտրությունը կարող է հիմք դնել գործառույթի արդար վերաբաշխման համար՝ հիմնվելով միմյանց շահերի հավասարության և փոխադարձ հարգանքի սկզբունքների վրա: Ինչպես ես բազմիցս նշել եմ, 2019 թվականին ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի Հանրապետության նախագահության հիմնական գերակայություններից մեկն արտաքին տնտեսական հարաբերությունների դիվերսիֆիկացումը և ազատ առևտրի համաձայնագրերի աշխարհագրության ընդլայնումն է»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա շնորհավորեց բոլորին ազատ առևտրի մասին հաջորդ համաձայնագրի կապակցությամբ և նշեց, որ այսօր՝ հոկտեմբերի 25-ին այն կստորագրվի բարեկամ Սերբիայի հետ:
«Հայաստանը մտադիր է ամբողջովին օգտվել բոլոր մեխանիզմներից, որոնք մեզ տալիս է այս պայմանագիրը: Միության միջազգային գործունեության նպատակների և խնդիրների իրականացման համատեքստում ևս մեկ կարևոր իրադարձություն է Եվրասիական տնտեսական միության և դրա անդամ պետությունների և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջև առևտրի և տնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելը: Չնայած այն բանին, որ համաձայնագիրը չի նախատեսում տուրքերի վերացում կամ ոչ սակագնային խոչընդոտների ավտոմատ իջեցում, այլ կրում է ոչ արտոնյալ բնույթ, այն առևտրի ընթացակարգերի, թափանցիկության և առևտրային համագործակցության բոլոր ոլորտներում փոխգործակցության մակարդակի բարձրացման միջոցով կբարելավի ԵԱՏՄ երկրներից ՉԺՀ շուկա ապրանքների մուտքի պայմանները»,- ասաց Փաշինյանը:
Եզրափակելով խոսքը, ՀՀ վարչապետը շեշտեց, որ այսօրվա նիստը Միջկառավարական խորհրդի վերջին նիստն է, որին ինքը մասնակցում է որպես նախագահող:

YEREVAN, OCTOBER 25, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan delivered remarks at the extended format session of the Eurasian Inter-governmental Council in Moscow, stating that the Board of the Eurasian Economic Commission (EEC) has carried out huge works during the 4 years of its activity.
Pashinyan said tangible results have been recorded in terms of the creation and strengthening of the EAEU institutions.
“I think that almost 4 years of its activity the EEC has really carried out major works in practical implementation of principles of freedom of movement of goods, services, capital and labor force. Tangible results have been registered in terms of the creation and strengthening of the EAEU institutions. It can be proudly stated that our organization has made a great step in establishing its place and role in the international economic system with a diverse package of cooperation”, the Armenian PM said.
He praised the results achieved and highlighted the necessity to further improve the normative legal base, eliminate shortcomings and restrictions, coordinate the policy in main branches of economy and cut the bureaucratic burden on the business.
“We face many issues directed for deepening the cooperation between our countries in different areas. One of those issues is the creation of a legal field for the operation of a single market of alcoholic drinks”, he said adding that the signing of a respective international agreement will enable to form mutually beneficial commercial mechanisms aimed at creating competitive advantages of member states. Pashinyan said the agreement will allow to eliminate the existing restriction linked with the absence of mutual recognition of stamps.
“As February 2020 approaches, the issues of forming the new staff of the EEC Board become more relevant. We think that the selection of a rotation mechanism can put a base for the fair distribution of function based on the principles of equality of interests of each other and mutual respect. As I stated for many times, one of Armenia’s 2019 chairmanship priorities in the EAEU is the diversification of foreign economic relations and the geographical expansion of free trade agreements”, the PM noted.
He congratulated all on the successful agreement on a free trade and stated that today it will be signed with Serbia.
“Armenia is going to completely use all the mechanisms this agreement gives us. In the context of the implementation of the goals and issues of the Union’s international activity, another important event is that the agreement on trade and economic cooperation between the EAEU, its member states and China has entered into force. Despite that the agreement doesn’t envisage elimination of customs duties or automatic decline of non-tariff barriers, it will improve the access of goods to the Chinese market from the EAEU countries”, he said.
Summing up his remarks, the Armenian PM said today’s session is the last session of the Inter-governmental Council which he attends as the head of a chairing country.