Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Արչիլ Թալակվաձեի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հոկտեմբերի 22-ին  հանդիպել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Արչիլ Թալակվաձեի հետ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, հանդիպմանը ներկա էին նաև Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավորներ Ռուսլան Պողոսյանը և Սամվել Մանուկյանը։
Կողմերը մատնանշել են բարձրաստիճան փոխայցելությունների և հանդիպումների կարևորությունը հայ-վրացական հարաբերությունների շարունակական առաջխաղացման համար։ Նրանք գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջև քաղաքական և առևտրատնտեսական կապերի  զարգացման դրական դինամիկայի կապակցությամբ։
Տիգրան Ավինյանը և Արչիլ Թալակվաձեն  ընդգծել են նաև խորհրդարանական դիվանագիտության դերը Հայաստանի ու Վրաստանի միջև բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում։ Այս համատեքստում կողմերը անդրադարձ են կատարել երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամության խմբերի աշխատանքին և խորհրդարանական հանձնաժողովների միջև համագործակցությանը։
Զրուցակիցները կարևորել են նաև վիրահայ համայնքի դերակատարությունը երկու բարեկամ ժողովուրդների և երկրների հարաբերությունների առավել սերտացման գործում։
Վրացական կողմի խնդրանքով Տիգրան Ավինյանը ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսական քաղաքականության գերակայությունները և կառավարման համակարգի բարեփոխումները։

Тигран Авинян встретился с председателем парламента Грузии Арчилом Талаквадзе
Вице-премьер Армении Тигран Авинян встретился с председателем парламента Грузии Арчилом Талаквадзе. Как сообщили Арменпресс в офисе вице-премьера Армении Тиграна Авиняна, на встрече присутствовали депутаты парламента Грузии Руслан Погосян и Самвел Манукян.
Стороны подчеркнули  важность взаимных визитов на высоком уровне и встреч для последовательного продвижения армяно-грузинских отношений. Они выразили удовлетворение положительной динамикой развития политических и торгово-экономических связей между двумя странами.
Тигран Авинян и Арчил Талаквадзе подчеркнули также и роль парламентской дипломатии в укреплении дружественных связей между Арменией и Грузией.
В этом контексте стороны коснулись работы действующих в парламентах обеих стран Групп дружбы и сотрудничества.
Собеседники отметили и роль армянской общины Грузии в деле большего сближения и развития отношений между двумя дружественными народами и странами.
По просьбе грузинской стороны Тигран Авинян представил приоритеты экономической политики Армении и реформы системы управления.