Նախագահ Սարգսյանը հյուրընկալել է լորդ Դարզիին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է Մեծ Բրիտանիայի լորդերի պալատի անդամ, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Արա Դարզիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահ Սարգսյանը և լորդ Դարզին զրուցել են Հայաստանի զարգացման, տեխնոլոգիական, կրթական և առողջապահական առաջընթացին առնչվող խնդիրների շուրջ, անդրադարձել այս ոլորտներում նորագույն տեխնոլոգիաների և նորարարական լուծումների, մասնավորապես արհեստական բանականության տարրերի կիրառմանը։
Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է հայկական ներուժը Հայաստանում և Սփյուռքում ավելի արդյունավետ օգտագործելու, մասնավորապես, բարձրակարգ մասնագետների փորձն ու հմտություններն ի շահ հայրենիքի և ժողովրդի ծառայեցնելու կարևորությունը:
Արա Դարզին նաև Լոնդոնի կայսերական քոլեջի և Քաղցկեղի հետազոտության ինստիտուտի Պոլ Համլինի ամբիոնի ղեկավարն է, Քաթարում Համաշխարհային առողջապահական նորարարության գագաթնաժողովի գործադիր ղեկավարը, Կայսերական քոլեջի և Royal Marsden հիվանդանոցների խորհրդատու վիրաբույժը: Լորդ Դարզին վիրաբուժության ասպարեզում բազմաթիվ նորամուծությունների, մասնավորապես լապարոսկոպիայի և նոր տեխնոլոգիաներ կիրառելու հեղինակ ու առաջամարտիկ է։

Президент Саркисян принял лорда Дарзи
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял члена Палаты лордов Великобритании, директора Института глобальных медицинских инноваций Имперского колледжа Лондона, профессора Ара Дарзи.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Армен Саркисян и лорд Дарзи обсудили вопросы развития Армении, технологического, образовательного и медицинского прогресса, коснулись применения в этих сферах новейших технологий и инновационных решений, в частности, элементов искусственного интеллекта.
Президент Саркисян подчеркнул важность более эффективного использования армянского потенциала в Армении и в диаспоре, в частности, использования опыта и навыков высококлассных специалистов на благо Родины и народа.
Ара Дарзи также является заведующим кафедрой Пола Гамлина Императорского колледжа Лондона и Института исследований онкологических заболеваний, исполнительным руководителем Всемирного саммита инноваций в области здравоохранения в Катаре, консультантом Имперского колледжа и консультирующим хирургом больниц “Royal Marsden”. Лорд Дарзи - автор и новатор многочисленных нововведений в области хирургии, в частности лапароскопии и применении новых технологий.