«Արմենիա միջազգային օդանավակայանները» 20 միլիոն դոլարի ներդրում կկատարի Գյումրիի օդանավակայանում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ընկերությունը նախատեսում է 20 միլիոն դոլարի ներդրում կատարել Գյումրիում՝ օդանավակայանի զարգացման գործում: Այս մասին հայտարարեց ընկերության տնօրեն Մարսելո Վենդեն հոկտեմբերի 16-ին հրավիրված ասուլիսում՝ հայտարարելով եվրոպական նոր՝ Ryanair իռլանդական բյուջետային ավիաընկերության մուտքը հայկական ավիաշուկա: Այն չվերթներ կիրականացնի դեպի Երևան և Գյումրի՝ ամեն տարի ավելացնելով չվերթների հաճախականությունը: «Ընկերությունը մեծ օգուտ կբերի երկրին՝ նոր ուղղություններով և շատ զբոսաշրջիկներով: Հայաստանցիները տարբեր ուղղություններով ու էժան ավիատոմսերով շրջագայելու հնարավորություն կունենան: Կարևոր է, որ Գյումրիի օդանավակայանը զարգանա, քանի որ ՀՀ կառավարությունը ևս հետաքրքրված է դրանում: Ապրիլին, երբ Ryanair-ը սկսի չվերթները, այնտեղ պատրաստ կլինի նոր ժամանման սրահը, որտեղ հնարավոր կլինի նոր չվերթներ ընդունել»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտարարեց Վենդեն:
Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայանը գործում է 1961 թվականից և իր ցուցանիշներով երկրորդն է Հայաստանի Հանրապետությունում: Օդանավակայանը գտնվում է Գյումրի քաղաքից 5 կմ և Երևանից 120 կմ հեռավորության վրա: Ներկայիս գործող օդանավակայանի շենքն ու վազքուղին շահագործման են հանձնվել 1982թ.: Վազքուղու վրա և թռիչքադաշտում խոշորածավալ կապիտալ շինարարական աշխատանքներ չէին իրականացվել, ինչի պատճառով թռիչքուղին հայտնվել էր ոչ բարվոք վիճակում: Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի կոնցեսիոն կառավարիչ «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ընկերության միջոցներով 2007թ. ամբողջությամբ հիմնանորոգվել և ասֆալտապատվել է թռիչքուղին (երկարությունը` 3220մ., լայնությունը`45մ.), տեղադրվել է Ֆիննական արտադրության IDMAN լուսազդանշանային նոր համակարգ, կատարվել են տեղային նորոգման աշխատանքներ կառամատույցում, բերվել է վերգետնյա սպասարկման հատուկ տեխնիկա: Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայանը կարող է համարվել Հայաստանի երկրորդ այլընտրանքային միջազգային օդանավակայանը: 2007թ. ՀՀ կառավարությանն առընթեր Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունը «Շիրակ» օդանավակայանին շնորհել է ԻԿԱՕ-ի առաջին կարգախմբի օդանավակայանի կարգավիճակ:

Компания “Международные аэропорты. Армения” инвестирует 20 млн долларов в аэропорт Гюмри
Компания “Международные аэропорты. Армения” планирует инвестировать 20 млн долларов в развитие аэропорта в Гюмри. Об этом заявил директор компании Марсело Венде на пресс-конференции 16 октября, объявив о выходе на армянский рынок новой европейской бюджетной авиакомпании “Ryanai”. Она, ежегодно увеличивая частоту рейсов, будет осуществлять рейсы в Ереван и Гюмри.
“Компания, новыми направлениями и увеличившимися туристами принесет большую пользу стране. Жители Армении получат возможность путешествовать по разным направлениям и дешевыми авиабилетами. Важно, чтобы развивался аэропорт Гюмри, поскольку правительство РА также заинтересовано в этом. В апреле, когда Ryanair начнет полеты, там будет готов новый зал прибытия, где можно будет принимать новые рейсы”, - как передает Арменпресс, заявил Венде.
Гюмрийский аэропорт “Ширак” действует с 1961 года и по своим показателям занимает второе место в Республике Армения. Аэропорт расположен в 5 км от города Гюмри и в 120 км от Еревана. Здание и взлетно-посадочная полоса нынешнего аэропорта были сданы в эксплуатацию в 1982 году. На взлетно-посадочной полосе и на взлетном поле крупномасштабных капитальных строительных работ не проводилось, из-за чего взлетно-посадочная полоса оказалась в плохом состоянии. На средства концессионного управляющего Международного аэропорта “Звартноц” компании “Международные аэропорты. Армения” в 2007г. полностью капитально была отремонтирована и асфальтирована взлетно-посадочная полоса (длина - 3220м. ширина - 45 м.), установлена новая светосигнальная система финского производства IDMAN, проведены локальные ремонтные работы на платформе, была установлена специальная техника наземного обслуживания. Гюмрийский аэропорт “Ширак” может считаться вторым альтернативным международным аэропортом Армении. В 2007г. Главное управление гражданской авиации при правительстве Армении присвоило аэропорту “Ширак”  статус аэропорта первой категории ИКАО.