Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխաբադում ընթացող ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակում հոկտեմբերի 10-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Սերգեյ Լավրովի հանդիպումը, որի ընթացքում  քննարկվել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից
ԱԳ նախարարները կարևորել են Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև բարձր մակարդակում ծավալվող ինտենսիվ երկխոսությունը, և անդրադարձ կատարվեց երկու երկրների ղեկավարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին, արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև ոլորտային խորհրդակցություններին:
««Գոհացնող է մեր երկխոսության, մեր փոխհարաբերությունների բարձր մակարդակը, մենք ակտիվորեն համագործակցում ենք նաև միջազգային օրակարգի հարցերի շուրջ: Երևանում կայացած ԵԱՏՄ գագաթաժողովը լավ հնարավորություն էր ամենաբարձր մակարդակով անդրադառնալ այդ ինտեգրացիոն հարթակի հետագա զարգացման հեռանկարներին»,- նշեց Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
Արտգործնախարարները մտքեր փոխանակեցին հայ-ռուսական դաշնակցային օրակարգային, բազմակողմ հարթակներում՝ ՄԱԿ, ԵԱՀԿ և այլն, ինչպես նաև ինտեգրացիոն գործընթացներում համագործակցությանն առնչվող տարաբնույթ հարցերի շուրջ:
Հայաստանի և Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկեցին տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի հրատապ խնդիրներ, այդ թվում՝ Սիրիայում տեղի ունեցող վերջին՝ Թուրքիայի գործողություններով պայմանավորված զարգացումները:
Հանդիպմանն արծարծվեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Главы МИД Армении и РФ обсудили процесс мирного урегулирования нагорно- карабахского конфликта
В рамках заседания Совета глав МИД государств-членов СНГ состоялась встреча министров иностранных дел Армении и России Зограба Мнацаканяна и Сергея Лаврова. В ходе встречи был обсужден также процесс мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники отметили важность интенсивного диалога на высоком уровне и коснулись выполнения достигнутых между лидерами двух стран договоренностей, отраслевых консультаций между министерствами иностранных дел.
«Мы довольны высоким уровнем нашего диалога и наших отношений. Мы также активно сотрудничаем по вопросам международной повестки дня.  Саммит ЕАЭС в Ереване стал хорошей возможностью для обсуждения перспектив дальнейшего развития этой интеграционной платформы на самом высоком уровне», - заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.
Министры иностранных дел обменялись мнениями по различным вопросам армяно-российской союзнической повестки, а также сотрудничества в рамках многосторонних платформ - ООН, ОБСЕ и др.
Министры иностранных дел Армении и России обсудили актуальные вопросы региональной и международной повестки дня, в том числе последние события в Сирии, спровоцированные военным вторжением Турции.