Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Իրանի կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովի շրջանակներում հոկտեմբերի 8-ին Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության կապի ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների  նախարար Մոհամմադ Ջավադ Ազարի Ջահրոմիին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, զրուցակիցները բարձր են գնահատել հայ-իրանական հարաբերությունների զարգացման դինամիկան և կարևորել անցած շաբաթ Իրանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչումը։ Մոհամմադ Ջավադ Ազարի Ջահրոմիին շնորհավորել է հայկական կողմին ՏՏ համաշխարհային համաժողովը բարձր մակարդակով անցկացնելու կապակցությամբ։ Նա նաև հավելել է, որ վերջին անգամ Հայաստանում է եղել 2 տարի առաջ և իր համար ակնառու է երկրի գրանցած առաջընթացն այս ժամանակամիջոցում:
Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է Հայաստանում հանրային կառավարման համակարգի բարեփոխումների գործընթացին, դրանում թվայնացման դերին, ինչպես նաև բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման նպատակով կառավարության կողմից իրականացվող քաղաքականությանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործարար կապերի ընդլայնման և կրթական համատեղ ծրագրերի իրականացման հեռանկարները:

Вице-премьер Тигран Авинян встретился с министром связи и информационных технологий Ирана
В рамках Всемирного форума информационных технологий “WCIT 2019”  8 октября вице-премьер Республики Армения Тигран Авинян встретился с министром связи и информационных технологий Исламской республики Иран Мохаммадом Джавад Азари Джахроми. Как сообщили Арменпресс в офисе Тиграна Авиняна, собеседники высоко оценили динамику развития армяно-иранских отношений и отметили важность реализации договоренностей, достигнутых на прошлой неделе в ходе встречи президента Ирана и премьер-министра Армении.
Мохаммад Джавад Азари Джахроми поздравил армянскую сторону с проведением Всемирного ИТ-форума на высоком уровне. Он также добавил, что последний раз был в Армении 2 года назад, и для него очевиден прогресс страны за этот период.
Тигран Авинян коснулся процесса реформ в системе общественного управления Армении, роли оцифровки в этом процессе, а также политики, осуществляемой правительством в деле развития высоких технологий.
В ходе встречи были обсуждены перспективы расширения бизнес - связей в сфере информационных технологий и реализации совместных образовательных программ.