Մեկնարկել է ՏՏ ամենասպասված միջոցառումը. «ԴիջիԹեք»-ում է բազմաթիվ երկրների շուրջ 100 ընկերություն
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մերգելյան ինստիտուտի «Երևան Էքսպո» կենտրոնում տեղի է ունեցել ՏՏ ոլորտի խոշորագույն և ամենասպասված միջոցառման՝ հոբելյանական «Դիջիթեք Էքսպո 2019» ցուցահանդեսի բացման արարողությունը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից։
«ԴիջիԹեք 2019-ի բացման պաշտոնական արարողությանը ողջույնի խոսքով հանդես եկան ԴիջիԹեքի կազմակերպիչ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, ԴիջիԹեքի ավանդական պլատինե հովանավոր Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը: ԴիջիԹեքի բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա գտնվեցին նաև պետական այրեր, տեղական և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ, դիվանագետներ և այլ հյուրեր:
ԴիջիԹեքը համախմբում և արտացոլում է Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժը, ձեռքբերումներն ու ապագան: Այստեղ այցելուները ծանոթանում են տեխնոլոգիական զարգացման գլոբալ տենդենցներին, ոլորտի ներկայացուցիչները ցուցադրում են իրենց նորարական լուծումները, գործարար շփումների ու նոր հնարավորությունների եզրեր են փնտրում և պարզապես՝ տոնում ոլորտային հաջողությունները:
Այս տարվա առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ ցուցահանդեսը տեղի կունենա ՏՏ ոլորտի խոշորագույն միջոցառում համարվող Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովին (WCIT 2019) զուգահեռ։ WCIT 2019-ին, որը հոկտեմբերի 5-9 անց կկացվի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում, հրավիրված են մասնակցելու տեխնոլոգիական ոլորտի ավելի քան 2000 առաջատարներ՝ շուրջ 60 երկրից: ՏՏ համաշխարհային կոնգրեսի պատվիրակները պարբերաբար կայցելեն ԴիջիԹեք՝ ծանոթանալու Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժին։ Այդ նպատակով կգործի հատուկ տրանսպորտային փոխադրում WCIT 2019-ից Դիջիթեք եւ հակառակ ուղղությամբ
Նախորդ տարվանից սկսած՝ ԴիջիԹեք տեխնոտոնը համապատասխանեցվելով միջազգային ստանդարտներին, գրանցում է այցելուների նախասիրությունները՝ հետագայում ավելի թիրախավորված առաջարկներով հանդես գալու համար: Գրանցումն անվճար է:
ԴիջիԹեք ցուցահանդեսի բաժիններն են՝ կոմպլեքս ինժեներական լուծումներ, ՏՏ սարքավորումներ և համակարգեր, հեռահաղորդակցություն և ցանցային լուծումներ, բջջային տեխնոլոգիաներ և հավելվածներ, խաղային տեխնոլոգիաներ և մուլտիմեդիա, տեխնոլոգիական լուծումներ բիզնեսի համար, տեղեկատվական և կիբեռ անվտանգություն: Ցուցահանդեսին մասնակցում են Ucom, VMware, VOLO, Instigate, Early one, InOne, HackTech, Mtech, TCO և մի շարք այլ ընկերություններ, ինչպես նաև «Արմաթ» կրթական ցանցի` Հայաստանով և Արցախով սփռված ավելի քան 280 դպրոցների սաներ ու ստարտափեր: Ի դեպ, ստարտափ ընկերությունները ցուցահանդեսին մասնակցում են արտոնյալ պայմաններով ու այս տարի առավելապես ներկայացված են ՀՀ ԲՏԱ նախարարության հովանու ներքո: Մասնակից ընկերությունների ու ծրագրերի թիվը շուրջ 100-ն է:
ԴիջիԹեքն իրականացվում է արդեն 15-րդ տարին անընդմեջ ԱՏՁՄ-ի կողմից` ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո: Ավանդական պլատինե հովանավորն է Ucom ընկերությունը, պաշտոնական գործընկեր՝ HackTech ընկերությունը, PR գործընկեր՝ P-Art ընկերությունը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

Стартовало самое ожидаемое ИТ-мероприятие: в DigiTec участвуют около 100 компаний из разных стран
В Ереванском Экспо Центре (Yerevan EXPO Center) в Институте Мергеляна состоялась церемония открытия DigiTec Expo 2019  —  крупнейшего и наиболее ожидаемого события в области информационных технологий.
Об этом Арменпресс сообщили  в Союзе передовых технологических компаний Армении.
«На церемонии открытия DigiTec с приветственной  речью выступил  Карен Варданян – исполнительный  директор Объединения  компаний  передовых технологий (DigiTec Organizer Union of Advanced Technology Enterprises -UATE), координатор и исполнительный директор DigiTec Traditional Platinum, соучредитель  и исполнительный директор Ucom, Айк Есаян, министр индустрии высоких технологий  РА Акоп Аршакян. Присутствовали  государственные чиновники, представители местных и международных организаций, дипломаты и др.
DigiTec объединяет и отражает технологический потенциал Армении, достижения и будущее. Здесь посетители знакомятся с мировыми тенденциями развития технологий, представители отрасли демонстрируют свои инновационные решения, налаживают деловые контакты, находят новые возможности и просто отмечают успехи отрасли.
Одним из важных событий этого года является то, что выставка будет проходить параллельно со Всемирным форумом  по информационным технологиям (WCIT 2019), крупнейшим мероприятием в области информационных технологий. На WCIT 2019, который будет проходить 5-9 октября в ереванском Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна, приглашены к участию более 2000 технологических лидеров из более  60 стран. Делегаты WCIT 2019  будут регулярно посещать DigiTec Expo 2019  для ознакомления с технологическим потенциалом Армении. Для этого из WCIT 2019 до Yerevan EXPO Center  и обратно предоставлен специальный транспорт.
С прошлого года   DigiTec, в соответствии с международными стандартами, регистрирует предпочтения посетителей - для более целенаправленных предложений в будущем. Регистрация бесплатная.
Разделы выставки DigiTec: комплексные инженерные решения, IT-оборудование и системы, телекоммуникационные и сетевые решения, мобильные технологии и приложения, игровые технологии и мультимедиа, технологические решения для бизнеса, информационная и кибербезопасность. В выставке участвуют Ucom, VMware, VOLO, Instigate, Early One, InOne, HackTech, Mtech, TCO и ряд других компаний, а также студенты и стартапы из более чем 280 школ Армении и Арцаха. Кстати, стартап-компании участвуют в выставке на льготных условиях, и в этом году они в основном представлены под эгидой Министерства ИВС  РА. Число участвующих компаний и программ -  около 100.
DigiTec проводится союзом  UATE уже 15-й год подряд - под высоким покровительством премьер-министра Республики Армения. Традиционный платиновый спонсор - Ucom, официальный партнер - HackTech, PR-партнер – компания P-Art» , - говорится в сообщении UATE.