Հեռավար ուսուցում մարզերի դպրոցներում. Պիլոտային ծրագիրը մեկնարկում է Արարատում, Գեղարքունիքում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը նախատեսում է հաջորդ ուսումնական տարվա սկզբից Հայաստանի դպրոցներում ներդնել հեռավար ուսուցման համակարգ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նախարարության հանրակրթության վարչության նախադպրոցական և միջնակարգ կրթության բաժնի պետ Սուսաննա Ազատյանը նշեց, որ այս նախաձեռնության առիթը դպրոցներում ուսուցիչների պակասի խնդիրն է:
«Այսօր շատ գյուղերում, հատկապես հեռավոր համայնքներում տևական ժամանակ ուսուցիչների թափուր աշխատատեղերի թիվը չի լրացվում: Մրցույթներ հայտարարվում են, սակայն ուսուցիչներ չեն գտնվում: Մոտավորապես, կարող ենք ասել, որ 500 դպրոցում տաբեր առարկաներից ուսուցչի թափուր տեղերը պարբերաբար չեն լրացվում: Թափուր տեղերը հիմնականում բնագիտական առարկաներից են՝ ֆիզիկա, քիմիա և այլն: Ահա այս նոր նախաձեռնությամբ՝ հեռավոր ուսուցման ծրագրով, փորձում ենք լրացնել այդ բացը»,-ասաց Սուսաննա Ազատյանը:
Համակարգն արդյունավետ գործարկելու համար, այս ուսումնական տարվա համար նախարարության նախաձեռնությամբ սկսում է իրականացվել հեռավար ուսուցման պիլոտային ծրագիր: Սուսաննա Ազատյանը նշեց, որ ընտրվել է երկու դպրոց Արարատի մարզի Սիսավանի և Գեղարքունիքի մարզի Անտառամեջի միջնակարգ դպրոցներում: Առաջին դպրոցում չկա քիմիայի ուսուցիչ, երկրորդ դպրոցում՝ ֆիզիկայի: Նախատեսվում է, որ ծրագիրը կմեկնարկի հոկտեմբերի 10-ից: Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնն ու նախարարությունը հայտարարված մրցույթի արդյունքում ընտրել են անհրաժեշտ ուսուցիչներին: Սովորական նույն դասընթացն է լինելու, պարզապես տեղեկատվական հարթակներ են օգտագործվելու:
«Պիլոտային ծրագիրը հնարավորություն կտա վեր հանել հեռավար ուսուցման ծրագրի խնդիրները, որպեսզի դրանց լուծման պարագայում, արդեն հաջորդ ուսումնական տարվա ընթացքում ծրագիրն արդյունավետ ամբողջությամբ գործարկվի: Խնդիրները կարող են կապված լինել ինտերնետ ծառայության, համակարգչային հագեցվածության և այլ հարցերի հետ»,-ասաց նախարարության ներկայացուցիչը: Նա նկատեց, որ կրթական հեռավար ուսուցում ապահովելուն զուգահեռ լուծվում է նաև դպրոցների համակարգչային հագեցվածության խնդիրը: Ինչը շատ կարևոր է:
Ներառական կրթության համատեքստում նույնպես խնդիր է լուծում, աջակցություն է այն երեխաներին, ովքեր ինչ-որ մի փուլում տնային պայմաններում ուսուցում ստանալու անհրաժեշտություն ունեն:
Նախարարության ներկայացուցիչը վստահեցրեց, որ այս ծրագիրը չի ենթադրում, թե հեռավոր գյուղեր ուսուցիչներ ուղղորդելու գործընթաց չի լինելու: Ընդհակառակը, այդ ուղղությամբ աշխատանքներն ակտիվորեն շարունակվելու են, պարզապես հեռավար ուսուցումը կլինի զուգահեռ, որպեսզի ուսուցիչների պակասի խնդիրը մեղմվի:

Дистанционное обучение в областных школах: пилотная программа задействована в Арарате и Гегаркунике
Министерство образования, науки, культуры и спорта РА планирует с начала следующего учебного года внедрить в школах Армении систему дистанционного обучения.
В беседе с Арменпресс начальник отдела дошкольного и среднего образования управления общего образования Министерства образования, науки, культуры и спорта Сусанна Азатян отметила, что поводом для этой инициативы является нехватка учителей в школах. “Сегодня во многих селах, особенно в отдаленных общинах, вакансий учителей не заполняются. Конкурсы объявляются, но учителей нет. Можно сказать, что примерно в 500 школах вакантные места учителей по разным предметам не заполняются периодически. Вакансии в основном по естественным наукам: физика, химия и др. Именно этой новой инициативой, программой дистанционного обучения, мы попытаемся восполнить этот пробел”, - сказала Сусанна Азатян.
Для эффективного задействования системы в этом учебном году по инициативе министерства начинает осуществляться пилотная программа дистанционного обучения. Сусанна Азатян отметила, что были выбраны две средние школы в Сисаване Араратской области и Антарамедж Гегаркуникской области. Планируется, что программа начнется с 10 октября. В первой школе нет учителя химии, во второй – физики. Национальный центр образовательных технологий и министерство в результате объявленного конкурса выбрали необходимых учителей. Это будет тот же обычный курс, просто будет использована информационная платформа.
“Пилотная программа позволит выявить проблемы программы дистанционного обучения, чтобы уже в следующем учебном году программа была бы полностью и эффективно запущена. Проблемы могут быть связаны с интернет - сервисом, компьютерной оснащенностью и другими вопросами”, - сказала представитель министерства. Она отметила, что параллельно с обеспечением дистанционного образовательного обучения решается также и проблема компьютерного оснащения школ. Что очень важно.
В контексте инклюзивного образования дистанционное образование решает проблему и тех детей, которые на каком-то этапе нуждаются в обучении в домашних условиях.
Представитель министерства заверила, что эта программа не предполагает, что отныне учителя не будут направляться в отдаленные села. Наоборот, работы в этом направлении будут активно продолжаться, дистанционное обучение будет вестись параллельно, чтобы смягчить проблему нехватки учителей.