ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 2-ին սպասվող իրադարձությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է այսօր սպասվող իրադարձությունները:
Այսօր՝ հոկտեմբերի 2-ին, ՀՀ ԱԺ-ում կշարունակվի հերթական քառօրյա նիստը:
Հոկտեմբերի 6-ին անցկացվելու է հոբելյանական 15-րդ «Դիջիթեք Էքսպո» ցուցահանդեսը, որը համախմբում է Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժն ու ձեռքբերումները: Ցուցահանդեսին ընդառաջ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը, միջոցառման պատասխանատուները կներկայացնեն մանրամասներ:
Մատենադարանում կկայանա hայ ժողովրդի մեծագույն բարեկամ՝ գրող, հրապարակախոս Կիմ Բակշիին նվիրված հուշ երեկո: Կցուցադրվի Կիմ Բակշիի «Մատենադարան» ֆիլմի 6-րդ մասը:
Լիտվայի ժողովրդական բանաստեղծ, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Էդուարդաս Մեժելայտիսի 100-ամյակի միջոցառումների շրջանակում լույս է տեսել «Իմ կրկնակի Արարատը» գիրքը: Հրավիրված մամուլի ասուլիսում թարգմանիչ Ֆելիք Բախչինյանը կներկայացնի այն:
«Օրբելի» վերլուծական կենտրոնը կազմակերպել է «Հայաստանի սոցիալ-ժողովրդագրական վիճակի բարելավման հիմնախնդիրներն ու ռազմավարությունը» միջազգային գիտագործնական համաժողով։
Լրագրողների հետ հանդիպմանը ծանրամարտի Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը կամփոփի աշխարհի առաջնության արդյունքները:

Мероприятия предстоящие 2октября
6 октября состоится юбилейная 15-я выставка “Диджитек Экспо”, которая объединяет технологический потенциал и достижения Армении. В преддверии выставки министр высокотехнологичной промышленности Армении АкопАршакян представит подробности.
В Матенадаране состоится вечер памяти, посвященный великому другу армянского народа, писателю, публицисту Киму Бакши.
В рамках мероприятий, посвященных 100-летию народного поэта Литвы, заслуженного деятеля культуры РА ЭдуардасаМежелайтиса, вышла в свет книга “Мой двойной Арарат”. Переводчик ФеликБахчинян представит ее на пресс-конференции.
Аналитический центр “Орбели” организовал Международную научно-практическую конференцию“Проблемы и стратегия улучшения социально-демографической ситуации в Армении”.
На встрече с журналистами главный тренер мужской сборной Армении по тяжелой атлетике Пашик Алавердян подведет итоги Чемпионата мира.