Կլիմայական գործադուլներ կանցկացվեն աշխարհի 156 երկրում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կազմակերպիչները հայտարարել են սեպտեմբերի 20-ից մինչեւ 27-ը 5,2 հազար կլիմայական գործադուլների անցկացման մասին աշխարհի 156 երկրում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ի պաշտպանություն կլիմայի գործադուլային շարժման հիմնադիր Գրետա Թունբերգը Twitter-ի իր օգտահաշվում:
Շվեդ աշակերտուհի Թունբերգն անցյալ տարի դպրոցում ուսման փոխարեն սկսել Է գնալ Շվեդիայի խորհրդարանի մոտ՝ կլիմայի փոփոխման դեմ պայքարի միջոցներն ուժեղացնելու՝ իշխանություններին ուղղված պահանջներով: Թունբերի նախաձեռնությունը վերածվել Է ուրբաթօրյա կլիմայական գործադուլների միջազգային շարժման՝ FridaysForFuture-ի: «Վաղը մենք կվերադառնանք գործադուլի: Գլոբալ կլիմայական գործադուլը տեղի կունենա սեպտեմբերի 20 – 27-ը՝ 5225 ակցիա 156 երկրում»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ:
FridaysForFuture-ի ենթադրությամբ՝ ամենաընդգրկուն ակցիաները տեղի կունենան ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում: Կլիմայական գործադուլներն անցկացվում են Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի կլիմայական գագաթնաժողովի առնչությամբ, որն աշխատանքը կսկսի սեպտեմբերի 23-ին: Գագաթնաժողովում երկրների ղեկավարները կքննարկեն գլոբալ տաքացման կանխման գործողությունները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В 156 странах мира пройдут климатические забастовки
Организаторы заявили о проведении 5,2 тысячи климатических забастовок в 156 странах мира с 20 по 27 сентября, сообщила основатель забастовочного движения в защиту климата Грета Тунберг в своем акаунте в Twitter.
Шведская школьница Тунберг в прошлом году вместо учебы в школе стала приходить к шведскому парламенту с требованиями к властям усилить меры по борьбе с изменением климата. Инициатива Тунберг превратилась в международное движение пятничных климатических забастовок - FridaysForFuture, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Завтра мы вернемся к забастовке. Глобальная климатическая забастовка пройдет с 20-27 сентября: 5225 акций в 156 странах", - говорится в сообщении.
По предположениям FridaysForFuture, самые масштабные акции пройдут в США и Европе.
Климатические забастовки приурочены к климатическому саммиту ООН в Нью-Йорке, который начнет работу 23 сентября. На саммите руководства стран обсудят действия по предотвращению глобального потепления.