ԱՄՆ-ում 51 աստղով դրոշներ են կախել ի պաշտպանություն Վաշինգտոնին նահանգի կարգավիճակ շնորհելուն
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցած հանգստյան օրերին 50 աստղի փոխարեն 51 աստղով հարյուրից ավելի դրոշներ Էին կախվել Սպիտակ տունը Կապիտոլիումի հետ կապող Փենսիլվանիա ավենյուի երկայնքով՝ ի պաշտպանություն մայրաքաղաքի Կոլումբիայի օկրուգին նահանգի կարգավիճակ շնորհելուն: Համապատասխան օրինագծի քննարկումն ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի Հսկողության եւ կառավարական բարենորոգման կոմիտում նախատեսված Է սեպտեմբերի 19-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ներկայում, Միացյալ Նահանգների Սահմանադրության համաձայն՝ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսն Է, որ բացառիկ օրենսդրական իշխանություն ունի մայրաքաղաքի օկրուգի տարածքում: Դրա պատմության մեծ մասի ընթացքում Վաշինգտոնում ընդհանրապես տեղական ինքնակառավարման ոչ մի կարգի մարմիններ չեն եղել, մինչեւ որ 1973 թվականին ամերիկացի օրենսդիրները չհիմնեցին քաղաքային խորհուրդ եւ քաղաքագլխի պաշտոն, որն այժմ զբաղեցնում Է Մյուրիել Բոուզերը: Հենց նա Էլ հանձնարարել Է կախել դրոշները:
ԱՄՆ-ի մայրաքաղաքը, չնայած այն բանին, որ այնտեղ ավելի քան 700 հազար մարդ Է բնակվում, լիարժեք ներկայացուցիչ չունի երկրի Կոնգրեսում: Կոլումբիայի օկրուգը Ներկայացուցիչների պալատում ներկայացված Է սոսկ պատվիրակով, որն իրավունք ունի քվեարկելու միայն ընթացակարգային հարցերի շուրջը, ինչպես նաեւ կոմիտեներում: Ըստ որում լրիվ կազմով պալատում այդ պատվիրակը քվեարկելու իրավունք չունի: Սենատում մայրաքաղաքի օկրուգն ընդհանրապես ոչ մի կերպ ներկայացված չԷ:
ԱՄՆ-ի Կոնգրեսը վերահսկում Է տեղական իշխանությունների օրենսդրական բոլոր նախաձեռնությունները եւ կարող Է դրանք արգելափակել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В США вывесили флаги с 51 звездой в поддержку наделения Вашингтона статусом штата
Более сотни американских флагов с 51 звездой вместо положенных 50 были вывешены в минувшие выходные вдоль соединяющего Белый дом и Капитолий проспекта Пенсильвания-авеню в поддержку наделения столичного округа Колумбия статусом 51-го штата. Обсуждение соответствующего законопроекта в комитете по надзору и правительственной реформе Палаты представителей Конгресса США намечено на четверг, 19 сентября.
В настоящий момент, согласно американской конституции, Конгресс США обладает исключительной законодательной властью на территории столичного округа. Большую часть его истории в Вашингтоне вообще не было никаких органов местного самоуправления, пока в 1973 году американские законодатели не учредили городской совет и должность мэра, которую сейчас занимает Мюриэл Боузер. Именно она и поручила вывесить флаги,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Столица США, несмотря на то, что в ней проживает более 700 тыс. человек, не имеет полноценного представительства в Конгрессе страны. Округ Колумбия представлен только в Палате представителей делегатом, имеющим право голосовать лишь по процедурным вопросам, а также в комитетах. При этом в палате полного состава этот делегат голосовать права не имеет. В Сенате столичный округ вообще никак не представлен.
Конгресс США контролирует любые законодательные инициативы местных властей и может их заблокировать.