ԲՀԿ խմբակցության պատգամավորի նախագիծը հավանության արժանացավ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հավանություն տվեց ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանի նախաձեռնությանը, որով առաջարկվում է հնարավորություն տալ, որ 14-ից ավելի անդամից բաղկացած խորհրդարանական խմբակցությունն ունենա ոչ թե 4 փորձագետ, այլ հինգ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը հիմնավորվում է օրենսդրական նախաձեռնությունների մեծ քանակով և դրանից բխող մասնագիտական հմտություններ պահանջող աշխատանքների իրականացման անհրաժեշտությամբ:
Կառավարության հիմնավորման մեջ նշվում է. «Հաշվի առնելով ԱԺ խմբակցությունների աշխատանքի արդյունավետության և նոր մասնագետների ներգրավմամբ խորհրդարանական աշխատանքների մասնագիտական որակը բարձրացնելու անհրաժեշտությունը, նախագծի վերաբերյալ սկզբունքային առարկություններ չունի, սակայն նախագծի ընդունումը կհանգեցնի ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերի ավելացման՝ տարեկան շուրջ 5 մլն դրամի չափով:
Միևնույն ժամանակ գտնում ենք, որ նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը լիարժեք գնահատելու համար, նախագծին կից ներկայացված հիմնավորման մեջ  անհրաժեշտ է ներկայացնել նաեւ վիճակագրական տվյալներ՝ իրավական ակտերի նախագծերի՝ նախորդ տարիների համեմատ գրանցված աճի վերաբերյալ»:

Проект депутата фракции ППА одобрен
Правительство одобрило инициативу депутата от фракции ППА Армана Абовяна, которой предлагается дать возможность парламентской фракции, состоящей из 14 членов, иметь не 4 эксперта, а 5.
Как передает «Арменпресс», необходимость принятия проекта закона О внесении изменения в Закон “Регламент Национального собрания” обосновывается большим количеством законодательных инициатив и необходимостью осуществления работ, требующих профессиональных навыков.
В обосновании правительства отмечается: “Учитывая необходимость повышения эффективности работы фракций НС и профессионального качества парламентских работ с привлечением новых специалистов, принципиальных возражений по проекту нет, однако принятие проекта приведет к увеличению расходов госбюджета РА в размере около 5 млн драмов в год.
В то же время считаем, что для полноценной оценки необходимости принятия проекта, в обосновании, представленном в приложении к проекту необходимо представить также и статистические данные о росте проектов правовых актов по сравнению с предыдущими годами”.