Վարչական իրավախախտումների համար 6 անձ բերվել է ոստիկանության Արաբկիրի բաժին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահական նստավայրում օգոստոսի 19-ին մեկնարկած Ամուլսարի շահագործման հարցով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրավիրած հանդիպումից հետո Բաղրամյան պողոտայից 6 անձ բերվել է  ոստիկանության Արաբկիրի բաժին:
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչությունից:
«Նրանք ոստիկանությունում են Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 182-րդ հոդվածով (Ոստիկանության զորքերի զինծառայողի կամ ոստիկանության ծառայողի օրինական պահանջը չկատարելը) նախատեսված արարք կատարելու համար»,- նշեցին ոստիկանությունից:
Հանդիպման մեկնարկից առաջ Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ մի խումբ քաղաքացի ցույց էր կազմակերպել, սկսվել էր նաև քայլերթ Ազատության հրապարակից դեպի Բաղրամյան, 26, ինչպես նաև՝ Ջերմուկից ավտոերթ դեպի Երևան:
Քննչական կոմիտեն հրապարակել էր Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի շահագործման հետ կապված համալիր փորձաքննության արդյունքները, որի կատարումը հանձնարարվել էր Advanced Resources Development (ELARD) ընկերության փորձագետների խմբին:
Փորձաքննության արդյունքները ցույց են տվել, որ առկա է շատ ցածր հավանականություն, որ Ամուլսարի հանքի աղտոտված ջրերը ազդեցություն կունենան Ջերմուկի աղբյուրների վրա, քանի որ Ծրագրի տարածքի և Ջերմուկի թերմալ տաք աղբյուրների միջև ստորգետնյա ջրերի հոսքի և աղտոտման փոխանցման ուղիներ առկա չեն:
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության կոռուպցիոն, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների և կիբեռհանցագործությունների քննության վարչության պետ, Ամուլսարի հանքի շահագործման վերաբերյալ քրեական գործով քննչական խմբի ղեկավար Յուրա Իվանյանը լրագրողներին հայտնել էր, որ Ամուլսարի հանքի հետ կապված գործով քրեական հետապնդումը շարունակելու հիմքեր չկան:

За административные правонарушения 6 человек доставлены в Арабкирское отделение полиции
После встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна по вопросу эксплуатации Амулсара с проспекта Баграмяна 6 человек доставлены в Арабкирское отделение полиции.
Об этом Арменпресс сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Полиции Армении.
“Они находятся в полиции за совершение деяния, предусмотренного статьей 182 кодекса РА “Об административных правонарушениях (невыполнение законного требования военнослужащего войск полиции или служащего полиции)”, - отметили в полиции.
Перед резиденцией на Баграмяна 26 была организована акция протеста против эксплуатации Амулсарского рудника, шествие началось с площади Свободы в сторону резиденции, а также состоялся автопробег из Джермука в Ереван.
Следственный комитет опубликовал результаты комплексной экспертизы, связанной с эксплуатацией Амулсарского золотого месторождения, выполнение которой было поручено экспертной группе компании Advanced Resources Development (ELARD).
Результаты экспертизы показали, что существует очень низкая вероятность того, что загрязненные воды Амулсарского месторождения окажут влияние на источники Джермука, поскольку между территорией программы и термальными источниками Джермука нет путей перехода подземных вод и загрязнения.
Начальник управления по расследованию коррупционных преступлений, преступлений против собственности и киберпреступлений Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, руководитель следственной группы по уголовному делу об эксплуатации Амулсарского месторождения Юра Иванян сообщил журналистам, что оснований для продолжения уголовного преследования по делу, связанному с Амулсарским месторождением, нет.