Ավելի քան ութ հազար մարդ Է տարհանվել Կանարյան կղզիներում մոլեգնող բնական հրդեհների պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավելի քան ութ հազար մարդ Է տարհանվել իսպանական Գրան-Կանարիա կղզում օգոստոսի 17-ին սկսված բնական հրդեհի պատճառով, կղզի, որը խոշորագույններից մեկն Է Կանարյան արշիպելագում եւ ժողովրդականություն Է վայելում զբոսաշրջիկների շրջանում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել Է տարածաշրջանի կառավարության կայքում: Ավելի վաղ հաղորդվել Է հինգ հազար մարդու տարհանման մասին:
Ինչպես հայտարարել Է կանարյան կղզիների ղեկավար Անխել Վիկտոր Տորեսը, որի խոսքը մեջբերվում Է հայտարարության մեջ, Գրան-Կանարիա կղզին կրակը շարունակում Է մոլեգնել՝ «չենթարկվելով զսպման կամ հսկողության»: Տորեսի տվյալներով՝ բռնկման տարածությունը հասել Է արդեն 3400 հեկտարի: Կրակի տարածումը հանգեցրել Է 20 ճանապարհների փակմանը տարածաշրջանում, որտեղ մոլեգնում Է կրակը: Իրադրությունը բարդանում Է սաստիկ քամու պատճառով:
Կանարյան կղզիների իշխանությունների հայտարարության համաձայն, լույս օգոստոսի 19-ի գիշերը կրակի մարման համար ուղարկվել Է 400 մարդ, օգոստոսի 19-ի առավոտյան աշխատանքներում գործի կդրվի արդեն 700 մարդ: Նրանց կմիանա 17 միավոր ավիատեխնիկա, ներառյալ 4 հիդրոինքնաթիռ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

На Канарах из-за лесного пожара эвакуировали около 8 тыс. человек
Около 8 тыс. человек были эвакуированы из-за сильного лесного пожара на испанском острове Гран-Канария (автономное сообщество Канарские острова). Как передает Арменпресс, об этом сообщило в понедельник агентство EFE.
Ранее региональная служба экстренной помощи заявляла о 5 тыс. эвакуированных из семи муниципалитетов.
Как говорится в заявлении, опубликованном на сайте правительства региона, остров Гран-Канария столкнулся с "прожорливым огнем", который продолжается, не поддаваясь "сдерживанию или контролю". площадь возгорания достигла уже 3400 гектаров. Распространение огня привело к закрытию 20 дорог в районах, где бушует огонь. Ситуация осложняется сильным ветром.
Согласно заявлению властей Канарских островов, в ночь на понедельник на тушение пожара было направлено 400 человек, в понедельник утром в работах будут задействованы уже 700 человек. К ним присоединяться 14 единиц авиатехники, включая 4 гидросамолета.