Վարչապետի գլխավոր խորհրդականի պաշտոնից ազատվել եմ սեփական դիմումի համաձայն. Արսեն Գասպարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի նախկին գլխավոր խորհրդական Արսեն Գասպարյանն անդրադարձել է վարչապետի աշխատակազմից իր հեռացմանը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Արսեն Գասպարյանը հայտնեց, որ վարչապետի գլխավոր խորհրդականի պաշտոնից ազատվել է սեփական դիմումի համաձայն:
Ինչո՞վ էր պայմանավորված Ձեր հեռացումը վարչապետի աշխատակազմից:
Ազատվել եմ վարչապետի գլխավոր խորհրդականի պաշտոնից իմ սեփական դիմումի համաձայն: Վարչապետի կադրային քաղաքականությունը կարող է նախատեսել որոշ վերադասավորումներ և կադրային էթիկայի կանոնների համաձայն չէի ուզենա հավելյալ մեկնաբանությունների մեջ մտնել: Կարող եմ միայն նշել, հետագա իմ գործունեությունը պայմանավորված է սոսկ վարչապետի և իմ միջև կայացած քննարկումներով:
Զանգվածային լրատվության միջոցները տարբեր պատճառներ են շահարկում Ձեր հեռացման վերաբերյալ: Ի՞նչ պարտականություններ եք ունեցել աշխատակազմում և ինչ կասեիք մամուլում նշված Ձեր ազատման դրդապատճառների մասին:
Մամուլում նշված բոլոր դրդապատճառները, առանց բացառության, չեն համապատասխանում իրականությանը: Ես զբաղվել եմ Հայաստանի արտաքին տնտեսական կապերով, ուղղորդել եմ մի շարք ներդրումային ծրագրեր և վարչապետին ներկայացրել եմ 46 ներդրումային ծրագիր, որոնցից մի մասն արդեն իրականացվել են, իսկ մնացածը դեռ ընթացքի մեջ են: Ղեկավարել եմ Թափոնների կառավարման և վերամշակման աշխատանքային խումբը, ինչպես նաև Ազգային փոքրամասնությունների խորհուրդը: Հայաստանում Իտալիայի դեսպանության հետ համատեղ կազմակերպել եմ հայ-իտալական բիզնես ֆորումը, որը վերջերս կայացավ Երևանում և Գյումրիում: Կատարել եմ, իհարկե, վարչապետի տարբեր հանձնարարականներն արտաքին տնտեսական և արտաքին քաղաքականության ոլորտներում: Ներգրավված եմ եղել մի շարք միջպետական ու բազմակողմ բանակցություններում, ներառյալ ԵԱՏՄ - Սինգապուր ազատ առևտրի համաձայնագրի շուրջ, որը հուսով եմ կստորագրվի հոկտեմբերի 1-ին Երևանում: Համոզված եմ, որ աշխատակազմի իմ գործընկերների և այլ պետական ինստիտուտների շնորհիվ այս բոլոր աշխատանքային ուղղություններում, որոնք ես սկսել եմ, դրական արդյունքներ կարձանագրվեն մոտ ապագայում:

“All reasons reported in the press are false” – A. Gasparyan on quitting as PM’s top advisor
YEREVAN, AUGUST 19, ARMENPRESS. Arsen Gasparyan, who was officially relieved of duties from the position of Senior Advisor to Prime Minister Nikol Pashinyan on August 15th, is denying media rumors which speculate various reasons behind the “dismissal”.
In an interview to ARMENPRESS he noted that he himself has resigned, and wasn’t fired.
“I was relieved from the position of Prime Minister’s Senior Advisor in accordance to my own request. The Prime Minister’s staffing policy can envisage certain re-arrangements and according to staffing ethics rules I wouldn’t want to enter additional commentaries. I can only note that my future activities are connected solely with discussions between me and the prime minister,” Gasparyan said when asked why he left office.
The news media are speculating various reasons of your dismissal. What duties did you have while in office and what can you say about the rumored reasons of your dismissal which are reported in the press?
All reasons mentioned in the press, without exception all, are false. I have dealt with Armenia’s foreign economic ties, I have guided a number of investment projects and I have presented 46 investment projects to the prime minister, a part of which have already been implemented while the remainder is in process. I have led the Waste Management and Re-processing task force, as well as the National Minorities Council. Jointly with the Italian Embassy in Armenia I have organized the Armenian-Italian Business Forum, which took place recently in Yerevan and in Gyumri. Of course I carried out various tasks issued by the Prime Minister in the foreign economic and foreign policy sectors. I was involved in a number of interstate and multilateral negotiations, including over the EEU-Singapore Free Trade Agreement, which I am hopeful will get signed on October 1 in Yerevan. I am convinved that in all these directions which I have started positive results will be recorded in the near future thanks to my colleagues at the staff and other state institutions.