Instagram-ի օգտատերերը կկարողանան մակնշել անհավաստի հրապարակումները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Instagram-ի վարչությունը մտադիր Է ներկայացնել նոր գործառույթ, որն ամբողջ աշխարհում օգտատերերին թույլ կտա մակնշել այն հրապարակումները, որոնք, իրենց կարծիքով, վստահության արժանի չեն: Օգոստոսի 15-ին այդ մասին հայտարարել Է Facebook ընկերության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆանի Օթուեյը:
Ինչպես նշված Է նրա մեկնաբանության մեջ, որը հրապարակվել Է Փոյնթերի ինստիտուտ լրագրողական հետազոտական կենտրոնի (Ֆլորիդայի նահանգ) պաշտոնական կայքում, օգտատերերը կկարողանան նշել, որ որեւիցե հրապարակում համարում են սխալ՝ ճշտելով, որ այնտեղ բերվում Է «անհավաստի տեղեկատվություն»: Այս դեպքում այդ նյութերը կստուգեն Facebook-ի գործընկերները զանգվածային լրատվամիջոցների եւ հետազոտական կազմակերպությունների թվից: Նրանք, ինչպես կարծում են ընկերությունում, կկարողանան պարզել, թե հավաստի են արդյոք նյութերը:
Ինչպես պարզաբանել Է Օթուեյը, ստուգման արդյունքներով Facebook-ի գործընկերները կնշեն, թե հրապարակումը համարում են արդյոք, մասնավորապես, «իրականությանը համապատասխանող», «անհավաստի» կամ «մոլորության մեջ գցող»: Ամեն դեպքում նշված նյութերը չեն հեռացվի: Եթե պարզվի, որ դրանք վստահության արժանի չեն, Instagram-ի աշխատակիցները կձեռնարկեն միջոցներ, որպեսզի այն օգտատերերի թիվը, որոնք կարող են ծանոթանալ տվյալ գրությանը, նվազեցվի: Դրա համար, մասնավորապես, կարող են հեռացվել հրապարակումների որոշ թեմատիկ նշաններ:
Օթուեյի խոսքով՝ նշված գործառույթն արդեն մատչելի Է ԱՄՆ-ի օգտատերերին: Երկու շաբաթվա ընթացքում այն կներկայացնեն ամբողջ աշխարհում: Համանման ծառայություն արդեն կա Facebook սոցցանցում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Пользователи Instagram смогут маркировать недостоверные публикации
Администрация Instagram намерена представить новую функцию, позволяющую пользователям по всему миру маркировать публикации, которые, по их мнению, не заслуживают доверия. Об этом заявила в четверг официальный представитель компании Facebook, которой принадлежит Instagram, Стефани Отуэй.
Как отмечается в ее комментарии, опубликованном на официальном сайте журналистского исследовательского центра Институт Пойнтера (штат Флорида), пользователи смогут указать, что считают какую-либо публикацию некорректной, уточнив, что в ней приводится "недостоверная информация". В этом случае данные материалы проверят партнеры Facebook из числа средств массовой информации и исследовательских организаций. Они, как полагают в компании, смогут установить, являются ли материалы достоверными,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как пояснила Отуэй, по итогам проверки партнеры Facebook укажут, считают ли они публикацию, в частности, "соответствующей действительности", "недостоверной" или "вводящей в заблуждение". В любом случае указанные материалы не будут удалены. Если будет установлено, что они не заслуживают доверия, сотрудники Instagram примут меры, чтобы число пользователей, которые могут ознакомиться с данной записью, было уменьшено. Для этого, в частности, могут быть удалены некоторые тематические метки публикаций.
По словам Отуэй, указанная функция уже доступна пользователям в США. В течение двух недель ее представят по всему миру. Аналогичный сервис уже имеется в соцсети Facebook.