ՀՀ զինուժն առաջխաղացում է գրանցել Տավուշի հյուսիսում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական իշխանամետ ռազմական-քարոզչական կայքերն օգոստոսի 13-ին հայտնել են, որ Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայությունը Տավուշի սահմանի մոտ 4 նոր դիրք է կառուցել: Ադրբեջանական իշխանական քարոզչական հարթակներն այդ երկրի ՊՍԾ հետ համագործակցությամբ հրապարակել են ՀՀ հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից լուսանկարներ՝ նշելով, թե ադրբեջանական սահմանապահները նշված հատվածում առաջխաղացում են գրանցել:
Հոդվածում խոսքը, մասնավորապես 650-700 մ բարձրություն ունեցող Պապաքարի բարձունքի մասին է: Համացանցային բաց աղբյուրներից, այդ թվում՝ Google Earth և Planet Labs ընկերությունների տրամադրած արբանյակային լուսանկարներից պարզ է դառնում, որ Վրաստան-Ադրբեջան սահմանին տեղակայված բլրի վրա նախկինում ևս Ադրբեջանի զինուժն էր տեղակայված:
2018 թ. հոկտեմբերին սահմանի այդ հատվածում բանակի փոխարեն սահմանապահ ծառայության ստորաբաժանումների տեղակայումից հետո կատարվել են որոշակի ինժեներա-ամրաշինական աշխատանքներ, սակայն ադրբեջանական սահմանապահ զորքերն այդպիսով ամրացել են Վրաստան-Ադրբեջան սահմանի հատվածում՝ ՀՀ սահմանից շուրջ 500-600 մ հեռավորության վրա:
2017 թ. և 2019 թ. ապրիլի 27-ին Google Earth-ի տրամադրած արբանյակային լուսանկարներում հստակ երևում է, որ, ի տարբերություն ադրբեջանական սահմանապահների, նշված հատվածում ՀՀ զինված ուժերը կատարել են մեծածավալ ինժեներա-ամրաշինական աշխատանքներ՝ գրանցելով շուրջ 1-1,5 կմ առաջխաղացում և ամրանալով Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի երկայնքով: Ադրբեջանական կողմում կառուցվել է նոր հենակետ և այդ հենակետ տանող ճանապարհ: Հիմնական աշխատանքները երկու կողմում իրականացվել են 2019 թ. ընթացքում:
Ադրբեջանի ՊՍԾ և ՀՀ ԶՈւ դիրքերը Պապաքարի լեռների շրջանում 27.04.2019թ.
Ադրբեջանի և Հայաստանի ԶՈւ դիրքերը Պապաքարի լեռների շրջանում 2017 թ.
2019 թ. ապրիլ-օգոստոս ամիսների ընթացքում կողմերը շարունակել են ինժեներա-ամրաշինական աշխատանքները: Նշված ժամանակահատվածում, սակայն, ինչպես երևում է Planet Labs-ի տրամադրած օգոստոսի 11-ի արբանյակային լուսանկարից, էական փոփոխություններ չեն գրանցվել: ՀՀ ԶՈւ-ն շարունակել է ամրանալ առաջնագծի հատվածում, ադրբեջանական սահմանապահները՝ սահմանից շուրջ 500-600 մետր խորք ընկած տարածքում:
Նշված հատվածում կողմերի ենթակառուցվածքների և բնակավայրերի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական սահմանապահ զորքերը ինժեներա-ամրաշինական աշխատանքների արդյունքում որևէ մարտավարական, առավել ևս՝ ռազմավարական առավելության չեն հասել:
Հայաստան-Վրաստան միջպետական մայրուղին տեղակայված է ադրբեջանական դիրքերից շուրջ 12-13 կմ հեռավորության վրա: Նույն հեռավորության վրա է տեղակայված նաև ՀՀ Զորական գյուղը: Գյուղը և մայրուղին ադրբեջանական դիրքերից բաժանված են Պապաքարի լեռների այլ բարձունքներով, որոնք բարձրությամբ գերազանցում են ադրբեջանական հենակետի տեղակայման վայրի բարձրությունը:
Ի տարբերություն ադրբեջանական դիրքերի, ՀՀ ԶՈւ տեղակայման վայրից Ադրբեջան-Վրաստան մայրուղին և Երկրորդ Շիխլի գյուղը շուրջ 6 կմ հեռավորության վրա են: Հայկական դիրքերը տեղակայված են շուրջ 600-650 մ բարձրության վրա, իսկ ադրբեջանական գյուղը և մայրուղին՝ 300-350 մ: Բաժանող տարածությունում ավելի ցածրադիր բլուրներ և ադրբեջանական գյուղի ցանքատարածություններ են:
ՀՀ ԶՈւ դիրքերը և ադրբեջանական Երկրորդ Շիխլի գյուղը
Ադրբեջանի ՊՍԾ դիրքերը և հայկական Զորական գյուղը
Այսպիսով պարզ է դառնում, որ ադրբեջանական իշխանական քարոզչական կայքի հրապարակած հոդվածում կատարված պնդումները որևէ փաստական հիմք չունեն: ՀՀ զինուժը իրականացրած լայնածավալ ինժեներա-ամրաշինական աշխատանքների շնորհիվ ոչ միայն կարողացել է կասեցնել ադրբեջանական սահմանապահների առաջխաղացումը, այլև ինքն է գրանցել առաջխաղացում՝ ամրանալով Պապաքարի լեռների շրջանում:

ВС Армении зафиксировали продвижение на севере Тавуша: преимуществ у Азербайджана нет
Азербайджанские провластные военно-пропагандистские сайты 13 августа распространили информацию о том, что Государственная пограничная служба (ГПС) Азербайджана выстроила 4 новые позиции близ границы с Арменией в районе Тавуша. Также эти агитационные ресурсы в сотрудничестве с ГПС опубликовали фотографии с азербайджанских позиций, дислоцированных в северо-восточном направлении РА, отметив, что пограничники Азербайджана зафиксировали продвижение на указанном участке.
В публикациях речь идет в частности о возвышенности Папакар высотой 650-700 метров. Исследование открытых сетевых источников, в том числе предоставленных компаниями GoogleEarth и PlanetLabs спутниковых снимков, показывает, что на холме близ грузино-азербайджанской границы прежде также были размещены силы Азербайджана.
После того, как на этом участке границы в октябре 2018 года вместо армии были дислоцированы подразделения Погранслужбы Азербайджана, здесь начали проводиться определенные инженерно-укрепительные строительные работы. Однако азербайджанские погранвойска закрепились на участке границы Азербайджан-Грузия на расстоянии порядка 500-600 метров от границы РА.
На спутниковых снимках, предоставленных GoogleEarth в 2017 году и 27 апреля 2019г., четко видно, что в отличие от азербайджанских погранвойск Вооруженные силы РА на указанном участке произвели широкомасштабные инженерно-укрепительные строительные работы, зафиксировав продвижение почти на 1-1,5 километра и закрепившись вдоль границы Армения-Азербайджан. На азербайджанской стороне была сооружена новая опорная точка, а также проложена ведущая к ней дорога. Основные работы двумя сторонами были осуществлены на протяжении 2019 года.
Позиции сил ГПС Азербайджана и ВС Армении в районе гор Папакар 27.04.2019г.
Позиции ВС Азербайджана и Армении в районе гор Папакар в 2017г.
В период с апреля по август 2019 года стороны продолжили инженерно-укрепительные строительные работы. Однако, как видно на предоставленном PlanetLabs 11 августа спутниковом снимке, за это время существенных изменений не зафиксировано. ВС Армении продолжили укреплять позиции на участке передовой линии, а азербайджанские пограничники – на территории, расположенной в 500-600 метрах от границы.
Исследование инфраструктур и населенных пунктов сторон показывает, что погранвойска Азербайджана в результате инженерно-укрепительных строительных работ никаких тактических и тем более стратегических преимуществ не добились.
Межгосударственная автомагистраль Армения-Грузия проложена на расстоянии 12-13 километров от азербайджанских позиций. На таком же расстоянии находится армянское село Зоракан. Автотрассу и село от азербайджанских позиций отделяют другие сопки Папакарских гор, высота которых превосходит высоту места дислокации азербайджанского опорного пункта.
В отличие от азербайджанских позиций, автомагистраль Азербайджан-Грузия и село Икинджи (Второй) Шихлы находятся почти в 6 километрах от места дислокации ВС Армении. Армянские позиции расположены на высоте порядка 600-650 метров, а азербайджанские село и автотрасса – на высоте 300-350 метров. На территории, разделяющей обе стороны, находятся пролегающие на более низком уровне холмы и посевные площади азербайджанского села.
Позиции ВС РА и азербайджанское село Шихлы Второй
Позиции ГПС Азербайджана и армянское село Зоракан
Тем самым становится очевидно, что утверждения, изложенные в опубликованном азербайджанским провластным агитационным ресурсом материале, никакого фактического основания не имеют. Благодаря проведенным широкомасштабным инженерно-укрепительным строительным работам ВС Армении сумели не только пресечь продвижение азербайджанских пограничников, но и сами зафиксировали продвижение, укрепив позиции в районе Папакарских гор.