Բանակցությունների ճանապարհով ԼՂ կարգավիճակի որոշման հարցում ՌԴ դիրքորոշումն անփոփոխ Է. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բանակցությունների ճանապարհով Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի որոշման եւ հակամարտության կարգավորման հարցում ՌԴ-ի դիրքորոշումը մնում Է անփոփոխ:
Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, օգոստոսի 9-ին հայտարարել Է ՌԴ ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ ելույթ ունենալով «Մտքերի տարածք» համառուսաստանյան երիտասարդական կրթական համաժողովի հարթակում կայացած բրիֆինգի ընթացքում:
«ՌԴ-ն ելնում Է նրանից, որ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը պետք Է որոշվի Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ բանակցությունների ճանապարհով: Դուք գիտեք մեր դիրքորոշումը, այն փոփոխություններ չի կրել»,-ասել Է Զախարովան: ՌԴ ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչը նշել Է, որ Մոսկվան կշարունակի աջակցություն ցույց տալ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
«Մենք՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից մեկը, եւ Բաքվի ու Երեւանի հետ Մոսկվայի սերտ հարաբերությունների հաշվառմամբ, միտված ենք մնում օժանդակություն ցուցաբերելուն՝ խաղաղ գործընթացի համակողմանի առաջշարժման նպատակով»,-հայտարարել Է նա: Զախարովան նշել Է, որ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ փոխադարձ մեղադրանքների առկայությունը մտահոգում Է ռուսական կողմին: «Նման հռետորաբանությունը չի համապատասխանում բանակցային գործընթացի համար բարենպաստ պայմանների ձեւավորման եւ, համապատասխանաբար, հակամարտության կարգավորման փոխզիջումային տարբերակներ գտնելու շահերին»,-պարզաբանել Է նա:

YEREVAN, AUGUST 9, ARMENPRESS. Russia’s stance in deciding the final status of Nagorno Karabakh and settling the conflict through negotiations remains unchanged, Russia’s Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova said on August 9 during a briefing.
“Russia proceeds from the point that the final status of Nagorno Karabakh must be decided through negotiations between Azerbaijan and Armenia. You know our stance, it hasn’t changed,” she said.
Zakharova noted that Russia will continue assisting the peaceful resolution of the NK conflict.
“We, as one of the co-chairs of the OSCE Minsk Group, and considering Moscow’s close relations with Baku and Yerevan, remain inclined to provide support with the purpose of comprehensive advancement of the peace process”, she said.
Zakharova noted that the mutual accusations between Azerbaijan and Armenia are concerning for Russia. “This kind of rhetoric doesn’t correspond to the development of favorable conditions for the negotiations process, and accordingly, to the interests of finding compromise options for the resolution of the conflict”.