Համահայկական խաղերին մասնակիցների շարքը համալրվել է երեք նոր քաղաքներով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համահայկական ամառային 7-րդ խաղերին առաջին անգամ 3 նոր պետության քաղաքներ կմասնակցեն: Ինչպես Արցախից հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, այս մասին օգոստոսի 6-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Համահայկական ամառային 7-րդ խաղերի մեկնարկին ընդառաջ ՀԱԽ կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանը:
«Լուծված է այն խնդիրը, որ մենք ուզում էին համահայկական խաղերը դարձնել համահայկական մտածողության արդյունք: Մեր սփյուռքի կառույցները հազարավոր մարդկանց բերում են այս խաղերին և այդ բոլոր ծախսերը կատարում են իրենք: Այնպես որ, խաղերն իրոք դառնում են համահայկական կենսունակ ծրագիր, և 20-ամյա պատմությունը դա է ապացուցում: Այս անգամ 3 նոր պետություն կա, որ երբեք մեր 20 ամյա պատմության մեջ չեն մասնակցել խաղերին: Դրանք են` Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Դուբայ քաղաքը, Իրաքի Բաղդադ քաղաքը և Չեխիայի Պրահա քաղաքը:
7-րդ համահայկական ամառային խաղերի բացման արարողությունը տեղի կունենա օգոստոսի 6-ին, Ստեփանակերտի քաղաքային մարզադաշտում, ժամը 21:00-ին: Ավանդույթի համաձայն, այն կվարի Կարեն Գիլոյանը: Խաղերին այս տարի մասնակցում են մոտ 5000 մարզիկ՝ աշխարհի 145 քաղաքից: Խաղերի մի քանի մարզաձևեր կանցկացվեն Ստեփանակերտում և Արցախի մյուս երկու քաղաքներում, իսկ հիմնական պայքարը կծավալվի Երևանում:

Ряды участников Панармянских игр пополнили еще три города
Как передает корреспондент Арменпресс из Арцаха, об этом 6 августа в беседе с журналистами председатель Всемирного комитетаПанармянских игр (ВКПИ)ИшханЗакарянПанармянских игрИшханЗакарян.
«Мы хотели сделать Панармянские игры сделать результатом панармянского мышления — эта задача решена. Диаспоральные структуры посылают на эти Игры тысячи людей и все расходы берут на себя. Так что… Игры действительно становятся жизнеспособным, жизненаполненнымвсеармяским проектом. 20 лет существования Игр – веское тому доказательство. В этот раз к нам присоединились 3 новых государства, до этого никогда в Играх не участвовавшие – Дубай (ОАЭ), Багдад (Ирак) и Прага (Чехия)», - сказал он.
Церемония открытия VII летних Панармянских игр состоится 6 августа на главном стадионе Степанакерта, закрытие состоится 17 августа на площади Свободы в Ереване. По традиции, его будет вести Карен Гилоян. В играх в этом году принимают участие около 5000 спортсменов из 145 городов мира. Соревнования по некоторым видам спорта игр пройдут в Степанакерте и двух других городах Арцаха, а основная борьба развернется в Ереване.