Հայերը թավշյա հեղափոխությամբ փոփոխություն բերեցին ոչ միայն ՀՀ-ում, այլև աշխարհում. Դանեա Էսկար
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոլորադո նահանգը հետաքրքված է Հայաստանի հետ հարաբերություններն ակտիվացնելու հարցում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց Կոլորադոյի նահանգային պատգամավոր Դանեա Էսկարը, Հայաստանում գտնվելու օրերին մի շարք հանդիպումներ է ունեցել բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ՝ քննարկելու տարբեր ոլորտներում  համագործակցության հնարավորությունները:
«Շնորհակալություն լավ ընդունելության համար, իսկապես տպավորված ենք: Մենք հետաքրքրված ենք մի շարք ոլորտներում համագործակցությամբ, մասնավորապես, գյուղատնտեսությամբ ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաներով»,-ասաց Դանեա Էսկարը:
Պատգամավորն առանձանահատուկ նշեց Թումոյի օրինակը: Նրա խոսքով, պետք է ինչ-որ ձև գտնել, որ Կոլորադո նահանգում ևս Թումո բացվի: Դանեա Էսկարը նկատեց, որ տարբեր ոլորտներում մեծ դերակատարություն ունի երիտասարդությունը՝ որպես շարժիչ ուժ:
«Ես շատ տպավորված եմ Հայաստանի վերջին ներքաղաքական իրադարձություններով: Թավշյա հեղափոխությունը կատարվեց առանց մեկ կաթիլ արյուն թափելու: Կարող եմ ասել, որ հայերը թավշյա հեղափոխությամբ ոչ միայն փոփոխություն բերեցին Հայաստանում, այլև աշխարհում»,-ասաց Դանեա Էսկարը:

Бархатная революция армян внесла изменения не только в РА, но и в мире: Данеа Эскар
Американский штат Колорадо заинтересован в активизации отношений с Арменией. На пресс-конференции в конференц-зале Арменпресс депутат штата Колорадо Данеа Эскар сказала что, за дни пребывания в Армении она провела ряд встреч с высокопоставленными должностными лицами, чтобы обсудить возможности сотрудничества в различных сферах.
“Спасибо за хороший прием, мы действительно впечатлены. Мы заинтересованы в сотрудничестве в ряде сфер, в частности, в сельском хозяйстве и информационных технологиях”, - сказала Данеа Эскар.
Депутат особо отметила пример Тумо. По ее словам, нужно найти способ, чтобы в штате Колорадо также открылся Тумо. Данеа Эскар отметила, что в разных сферах молодежь, как движущая сила, имеетбольшую роль.
“Я очень впечатлена последними внутриполитическими событиями в Армении. Бархатная революция произошла без единой капли крови. Могу сказать, что армяне бархатной революцией внесли изменения не только в Армении, но и в мире”, - сказала Данеа Эскар.