ՀՀ ԱԳ-ն ուշադրությամբ հետևում է վերին Լարսի համար այլընտրանքային ճանապարհի բանակցություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունն ուշադրությամբ հետևում է վերին Լարսի համար այլընտրանքային ճանապարհ գտնելու հարցի վերաբերյալ Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև ընթացող բանակցություններին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հուլիսի 24-ին, Վրաստանում լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Բնականաբար, մենք շատ ուշադիր հետևում ենք և խոսում ենք դրա մասին մեր երկու գործընկերների` և՛ Ռուսաստանի, և՛ Վրաստանի հետ: Բայց բանակցող կողմերը Ռուսաստանն ու Վրաստանն են: Մենք, բնականաբար, դրա մասին խոսել ենք նաև այսօր և շարունակում ենք հետևել` հույս ունենալով, որ իրապես կլինի իրավիճակ, երբ հարցի հանգուցալուցումն ավելի տեսանելի, շոշափելի կդառնա»,- ասել է Մնացականյանը:
Հարցին` արդյոք դա մոտ ապագայի՞ խնդիր է, Մնացականյանը նշել է, հույս է հայտնել, որ նման իրավիճակ կլինի, որովհետև բանակցությունները նոր փուլ են մտնում:
«Ես կարող եմ հույս հայտնել, որ դա կարող է լինել, որովհետև բանակցությունների նոր փուլ է մոտենում: Ինչպես դա կընթանա և ինչ առաջխաղացում կարող է լինել... իհարկե հարցին հետևելով և խորհրդակցելով, խոսելով մեր գործընկերների հետ` կարող եմ ուղղակի հույս հայտնել, որ կլինի նման իրավիճակ, բայց դրանից ավելի չեմ կարող ասել»,- նշել է ԱԳ նախարարը:

МИД Армении внимательно следит за переговорами по альтернативной для Верхнего Ларса дороге
Министерство иностранных дел Армении внимательно следит за переговорами между Россией и Грузией по вопросу нахождения альтернативного пути для Верхнего Ларса.
Как передает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами в Грузии 24 июля заявил министр иностранных дел Армении ЗограбМнацаканян.
“Естественно, мы очень внимательно следим за этим и говорим об этом с нашими двумя партнерами - и с Россией, и с Грузией. Но стороны переговоров - Россия и Грузия. Мы, естественно, говорили об этом и сегодня, и продолжаем следить за этим, надеясь, что действительно будет ситуация, когда решение этого вопроса станет более видимым, ощутимым”, - сказал Мнацаканян.
На вопрос, является ли это вопросом ближайшего будущего, Мнацаканян отметил, что надеется, что это произойдет, поскольку переговоры вступают в новый этап.
“Я могу выразить надежду, что это может быть потому, что приближается новый этап переговоров... конечно, следуя вопросу и посоветовавшись с нашими коллегами, могу просто выразить надежду, что состоится такая ситуация, но больше этого сказать не могу”, - отметил глава МИД.