Քոչարյանի գույքի վրա դրված կալանքի հարցով դատաքննությունն ավարտվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերաքննիչ քրեական դատարանում քիչ առաջ ավարտվել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գույքի և բանկային հաշիվների վրա դրված կալանքի վերաբերյալ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի կայացրած որոշման դեմ դատախազության կողմից բերված բողոքի քննությունը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, դատարանը՝ Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու, որը կհրապարակվի այսօր, ժամը 16:30:
Բողոքը ներկայացնող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը գտնում է, որ Ռ․ Քոչարյանի գույքի վրա դրված կալանքն իրավաչափ է։ Նրա խոսքով, արգելանք է դրվել քաղաքացիական հնարավոր հայցերով և դատական հնարավոր ծախսերի համար։
Դատական ծախսերն այս պահի դրությամբ չեն գերազանցում 900 հազար դրամը։ Բացի այդ, քաղաքացիական հայց չի ներկայացվել:
Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանն իր հերթին նշեց, որ առ այսօր քրեական գործում առկա չէ դատավարական որևէ փաստաթուղթ, որով ներկայացվել է իր պաշտպանյալի գույքի վրա դրված կալանքի իրավաչափությունը։ Դատախազների և քննիչի գործողությունների արդյունքում վերջին մեկ տարվա ընթացքում Ռ․ Քոչարյանի գույքը գտնվում է կալանքի տակ:
Անտրամաբանական է նաև, որ անձնագրի հետ միասին առգրավված է Ռ․ Քոչարյանի նույնականացման քարտը, ինչը կարող էր պատճառաբանված լինել միայն նրա կեղծ լինելու դեպքում:
Պաշտպանական կողմը գտնում է, որ առաջին ատյանի դատարանի որոշումն պատճառաբանված և իրավաչափ է, և դատախազների բողոքը ենթակա է մերժման:

Завершено судебное следствие по делу об аресте имущества Кочаряна
В апелляционном уголовном суде завершилось рассмотрение апелляции прокуратуры на решение судьи Анны Данибекян об аресте на имущество и банковские счета второго президента Армении Роберта Кочаряна. Как сообщает Арменпресс, суд под председательством Арсена Никогосяна удалился в совещательную комнату для вынесения решения, которое будет опубликовано сегодня в 16: 30.
Представивший апелляцию прокурор Петрос Петросян считает, что арест, наложенный на имущество Р. Кочаряна, правомерен. По его словам, наложен арест на возможные гражданские и судебные расходы. Судебные расходы на данный момент не превышают 900 тысяч драмов. Кроме того, гражданский иск не подан.
Адвокат Кочаряна Ованнес Худоян, в свою очередь, отметил, что до сих пор в уголовном деле нет ни одного процессуального документа, по которому была представлена правомерность ареста на имущество его подзащитного. В результате действий прокуроров и следователя имущество Р. Кочаряна уже год находится под арестом.
Нелогично также то, что вместе с паспортом изъята и идентификационная карта Р. Кочаряна, что могло быть мотивировано только в случае ее подделки.
Сторона защиты считает, что решение суда первой инстанции обосновано и правомерно, и апелляция прокуроров подлежит отклонению.