ՀՀ-ի դեսպանատունը մանրամասներ է ներկայացնում Մոսկվա-Երևան չվերթի տարհանված ուղևորների վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Շերեմետևո» օդանավակայանում Մոսկվա-Երևան չվերթն իրականացնող Boeing 747-ի օդաչուների խցում տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանատունը հայտնում է, որ օդանավից տարհանված ուղևորներից երկուսը շարունակում են գտնվել մերձմոսկովյան Խիմկի քաղաքի հիվանդանոցում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, դեսպանատունը Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի իր էջում տեղեկացնում է, որ քաղաքացիները (ծնված՝ 1965թ․-ին և 1974թ․-ին) գտնվում են բժիշկների վերահսկողության տակ։ Քաղաքացիներից մեկի մոտ ախտորոշվել է շաքարային դիաբետի սրացում, մյուս քաղաքացին ստացել է մարմնական վնասվածքներ։
Նշենք, որ չվերթի ուղևորների մեծ մասը մեկ այլ օդանավով մեկնել է Երևան։ 19 ուղևոր հրաժարվել է թռիչքից:
«Մոսկվայի ժամանակով 00:45-ին N4-477 SVO-EVN B738 (VPBSZ) չվերթն սկսելու ժամանակ ուղեւորային սալոնում զգացվել է կողմնակի հոտ: Անձնակազմը դադարեցրել է թռիչքը եւ շարժիչներն անջատելուց հետո կազմակերպել է ուղեւորների (162 չափահաս, 11 երեխա) տարհանում վթարային փչովի սանդուղքներով: Բոլոր ուղեւորները տեղավորվել են օդանավակայանի շենքում:

Посольство Армении представляет подробности об эвакуированных пассажирах рейса Москва-Ереван
В связи с инцидентом, произошедшим в кабине пилотов Boeingа 747, совершавшего рейс Москва-Ереван из аэропорта Шереметьево, посольство Армении в России сообщает, что двое из эвакуированных пассажиров продолжают находиться в больнице подмосковного города Химки.
Как передает «Арменпресс», посольство на своей странице в Facebook сообщает, что двое граждан (1965 г. и в 1974 г.) находятся под наблюдением врачей. У одного из граждан было диагностировано обострение диабета, другой гражданин получил телесные повреждения.
Отметим, что большая часть пассажиров рейса вылетела в Ереван на другом самолете. 19 пассажиров отказались от полета.
“В 00:45 по московскому времени, при взлете рейса N4-477 SVO-EVN B738 (VPBSZ) в пассажирском салоне был замечен запах. Экипаж остановил взлет и после отключения двигателей при помощи аварийных надувных лестниц организовал эвакуацию пассажиров (162 взрослых, 11 детей). Все пассажиры были размещены в здании аэропорта”.