ՀՀ-ի դեսպանատունը մանրամասներ է ներկայացնում Մոսկվա-Երևան չվերթի տարհանված ուղևորների վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Շերեմետևո» օդանավակայանում Մոսկվա-Երևան չվերթն իրականացնող Boeing 747-ի օդաչուների խցում տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանատունը հայտնում է, որ օդանավից տարհանված ուղևորներից երկուսը շարունակում են գտնվել մերձմոսկովյան Խիմկի քաղաքի հիվանդանոցում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, դեսպանատունը Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի իր էջում տեղեկացնում է, որ քաղաքացիները (ծնված՝ 1965թ․-ին և 1974թ․-ին) գտնվում են բժիշկների վերահսկողության տակ։ Քաղաքացիներից մեկի մոտ ախտորոշվել է շաքարային դիաբետի սրացում, մյուս քաղաքացին ստացել է մարմնական վնասվածքներ։
Նշենք, որ չվերթի ուղևորների մեծ մասը մեկ այլ օդանավով մեկնել է Երևան։ 19 ուղևոր հրաժարվել է թռիչքից:
«Մոսկվայի ժամանակով 00:45-ին N4-477 SVO-EVN B738 (VPBSZ) չվերթն սկսելու ժամանակ ուղեւորային սալոնում զգացվել է կողմնակի հոտ: Անձնակազմը դադարեցրել է թռիչքը եւ շարժիչներն անջատելուց հետո կազմակերպել է ուղեւորների (162 չափահաս, 11 երեխա) տարհանում վթարային փչովի սանդուղքներով: Բոլոր ուղեւորները տեղավորվել են օդանավակայանի շենքում:

Armenian Embassy in Russia releases details over evacuated passengers of Moscow-Yerevan flight
YEREVAN, JULY 19, ARMENPRESS. The Armenian Embassy in Russia informs that two of the passengers evacuated from Boeing 747 operating Moscow-Yerevan flight are still in a Russian hospital.
The Embassy said the citizens are under doctors’ control.
The crew of the NordWind Airlines Boeing 747 ordered passengers to evacuate due to a ‘strange smell’ in the cabin.
“At 00:45 Moscow time, strange smell was reported in the cabin as flight N4-477 SVO-EVN B738 (VPBSZ) was accelerating on the runway. The crew aborted the takeoff, left the runway, turned off the engines and organized the evacuation of passengers (162 adults, 11 children) using inflatable slides”, the company said.
According to the Sheremetyevo Airport’s online schedule, flight N4-477 departed at 05:19 and is expected to arrive to Armenia’s capital Yerevan at 09:00 Moscow time.
145 passengers were registered for the flight, 28 decided to cancel their journey.
According to earlier reports, eight passengers were slightly injured during the evacuation, suffering mostly from scratches and bruises.