Կառավարությանն ապօրինի պայմաններ պարտադրելու որևէ փորձ արժանանալու է ամենակոշտ հակազդեցության
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ Իջևանում հուլիսի 17-ին տեղի ունեցած դեպքերին: «Իջևանում անթույլատրելի զարգացումներ են տեղի ունեցել, ապօրինի ծառահատումներով զբաղվող քաղաքացիների կողմից կազմակերպած ակցիայի մասնակիցները չեն ենթարկվել ոստիկանության օրինական պահանջներին ու մարմնական վնասվածքներ են հասցրել ոստիկաններին, 12 ոստիկան ստացել է վնասվածք, բարեբախտաբար, ոչ շատ ծանր, երկու քաղաքացի է մարմնական վնասվածք ստացել», - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց վարչապետը՝ ընդգծելով, որ ապօրինի ծառահատումներ իրականացնող անձինք ցանկանում են ապօրինի պայմաններ պարտադրել կառավարությանը:
«Միանգամից ասեմ, որ կառավարությանն ապօրինի պայմաններ պարտադրելու որևէ փորձ արժանանալու է ամենակոշտ հակազդեցության»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Փոխոստիկանապետ Վարդան Մովսիսյանը տեղեկացրեց, որ մոտ 500 անձի կողմից մի քանի անգամ փակվել է ճանապարհը: «18:00-ի շրջանակում, չենթարկվելով ոստիկանության պահանջներին, ոստիկանությունն օրենքի շրջանակներում պատնեշ էր կազմել ու ուզում էինք բացել փողոցները, տեղի ունեցավ բախում ու քարերով, փայտերով, մահակներով վնասվածքներ են պատճառել մեր ոստիկաններին»,- ասաց նա: Փոխոստիկանապետը նշեց, որ 8 մարդ այժմ հոսպիտալացված է ոստիկանության հոսպիտալում, նրանց վիճակը բավարար է: «Երկուսը կմնան, վեցը կանցնեն ամբուլատոր հսկողության»,- ասաց նա:
Փոխոստիկանապետի խոսքով՝ այս պահին իրավիճակը վերահսկելի է, ճանապարհները բաց են, դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ:
Վարդան Մովսիսյանը ներկայացրեց, որ 19 մարդ բերման է ենթարկվել, որոնցից 13-ը ձերբակալվել է, իսկ մյոըսները բաց են թողնվել ստորագրությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց, որ շուրջ 36 մարդ պետք է բերման ենթարկվեր և հետաքրքրվեց, թե մյուսներն ո՞ւր են:
Փոխոստիկանապետն ի պատասխան ասաց, որ գիշերն իրականացրել են օպերատիվ գործողություններ, հասցեներով խմբեր են գնացել, սակայն շատերը տեղում չեն եղել, բացակայել են բնակության վայրից: Այժմ աշխատանքներ են տարվում նրանց հայտնաբերման ուղղությամբ:

Какая-либо попытка навязать правительству незаконные условия удостоится самой жесткой реакции
На заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян коснулся событий 17 июля, произошедших  в Иджеване.
“В Иджеване произошли недопустимые развития, участники акции, организованной гражданами, занимающимися незаконной вырубкой деревьев, не подчинились законным требованиям полиции и нанесли телесные повреждения полицейским, 12 полицейских получили ранения. К счастью, не очень тяжелые, получили телесные повреждения и двое граждан”, - сказал премьер-министр, подчеркнув, что лица, осуществляющие незаконные рубки, желают навязать правительству  незаконные условия.
“Хочу сразу сказать, что любая попытка навязать правительству незаконные условия удостоится самого жесткого противодействия”, - сказал Никол Пашинян.
Как передает «Арменпресс», заместитель начальника полиции Вардан Мовсисян сообщил, что около 500 человек несколько раз перекрывали дорогу. “Около 18:00, полиция в рамках закона создала заграждение, чтобы освободить улицы, произошло столкновение и полицейским камнями, палками, дубинками были нанесены телесные  повреждения ”, - сказал он.
Замначальника полиции отметил, что 8 человек госпитализированы в госпиталь полиции, их состояние удовлетворительное.
По словам замначальника полиции, на данный момент ситуация контролируема, дороги открыты, по факту инцидента возбуждено уголовное дело.
Вардан Мовсисян сообщил, что 19 человек были подвергнуты приводу, 13 из которых были задержаны, а остальные отпущены под подписку о невыезде.
Никол Пашинян отметил, что около 36 человек должны были быть подвергнуты приводу и поинтересовался, где находятся остальные.
В ответ замначальника полиции сказал, что ночью проводились оперативные действия, по адресам шли группы, однако многие не оказались на местах  жительства. Сейчас ведутся работы по их обнаружению.