Իսպանիայի նորանշանակ դեսպանն իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել ՀՀ ԱԳ փոխնախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը հուլիսի 17-ին ընդունել է Հայաստանում Իսպանիայի դեսպան Ֆերնանդո Վալդերամա դե Պարեխային (Fernando Valderama de Pareja, նստավայրը` Մոսկվա)՝ հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, շնորհավորելով դեսպան Պարեխային Հայաստանում դիվանագիտական առաքելության մեկնարկի կապակցությամբ՝ նախարարի տեղակալը հույս է հայտնել, որ դեսպանն իր գործունեությամբ կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների աշխուժացմանը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են քաղաքական երկխոսության ակտիվացմանը, միջգերատեսչական համագործակցության խորացմանը, բարձրաստիճան փոխայցելությունների կազմակերպմանը, առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացմանը, մշակութային և կրթական ոլորտներում համագործակցությանը և այլ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի։
«ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրեց  ՀՀ-ԵՄ գործընկերության շուրջ զարգացումները, մասնավորապես, ՀԸԳՀ շրջանակներում։
Դեսպան Պարեխան իր հերթին կարևորեց երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնումը և խորացումը՝ ներկայացնելով Հայաստանում իր ապագա գործունեության հիմնական գերակայությունները»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

Новоназначенный посол Испании вручил копии верительных грамот замминистра ИД Армении
Заместитель министра иностранных дел Армении Авет Адонц 17 июля принял посла Испании в Армении Фернандо Вальдерама де Пареху (резиденция в Москве) по случаю вручения копий верительных грамот.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, поздравив посла Пареху с началом дипломатической миссии в Армении, заместитель министра выразил надежду, что посол будет содействовать активизации двусторонних отношений.
Собеседники коснулись интенсификации политического диалога, углубления межведомственного сотрудничества, организации взаимных визитов на высоком уровне, развития торгово-экономического сотрудничества, сотрудничества в сфере культуры и образования и представляющих взаимный интерес других вопросов.
Заместитель министра иностранных дел представил информацию о развитии партнерских отношений Армения-ЕС, в частности, в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
Посол Пареха, в свою очередь, подчеркнул важность расширения и углубления двусторонних отношений, представив основные приоритеты своей будущей деятельности в Армении.