Մեկնարկել է ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի աշխատանքային այցն ԱՄՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում աշխատանքային այցով գտնվող Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հուլիսի 15-ին «Atlantic Council» կենտրոնում հանդես է եկել ելույթով՝ նվիրված Թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխություններին եւ զարգացման հեռանկարներին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, ելույթից հետո ներկա ԱՄՆ պետական եւ փորձագիտական շրջանակների ներկայացուցիչների հետ ծավալվել է շահագրգիռ քննարկում Հայաստանի արտաքին քաղաքականության, Հայաստանում սպասվող դատական համակարգի բարեփոխումների, հայ-ամերիկյան երկկողմ օրակարգի զարգացման եւ այլ հարցերի շուրջ:
Օրվա ընթացքում Ազգային ժողովի խոսնակը National Endowment for Democracy կազմակերպության կառավարող խորհրդի հետ քննարկել է քաղհասարակությանը եւ մեդիային աջակցության տրամադրման հարցը:
ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանատանն Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Միջազգային հանրապետական ինտիտուտի փոխնախագահ Սքոթ Մեսքիթին: Կողմերը քննարկել են Ազգային ժողովի կարողությունների զարգացմանն ուղղված համատեղ ծրագրերի օրակարգը:
Օրվա ավարտին Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Վաշինգտոնում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ եւ մտքեր փոխանակել Հայաստանում տեղի ունեցող վերջին զարգացումների եւ խորհրդարանի աշխատանքների վերաբերյալ:

Начался рабочий визит председателя НС Арарата Мирзояна в США
15 июля находящийся с рабочим визитом в Соединенных Штатах Америки председатель Национального собрания Арарат Мирзоян в центре “Atlantic Council” выступил с речью, посвященной изменениям и перспективам развития в Армении после Бархатной революции. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ НС, после выступления, с присутствующими представителями государственных и экспертных кругов США развернулось заинтересованное обсуждение внешней политики Армении, реформ судебной системы в Армении, развития армяно-американской двусторонней повестки и других вопросов.
В течение дня спикер НС обсудил с управляющим Совета организации National Endowment for Democracy вопрос предоставления содействия гражданскому обществу и медиа.
В посольстве Армении в США Арарат Мирзоян принял вице-президента Международного республиканского института Скотта Мескита. Стороны обсудили повестку совместных программ, направленных на развитие возможностей НС.
В конце дня делегация, возглавляемая Араратом Мирзояном, встретилась с представителями армянской общины в Вашингтоне и обменялась мнениями о последних развитиях в Армении и работах парламента.