ՊԵԿ-ը կանխել է 2.5 կգ «ափիոն» տեսակի թմրամիջոցի տեղափոխման աննախադեպ փորձ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչությունն օրերս կանխել է թմրամիջոցի արտահանման հերթական խոշոր խմբաքանակը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, այս անգամ մաքսանենգները փորձել են թմրանյութը տեղափոխել փոստային առաքանու միջոցով:
ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության բաժնի և Արևմտյան մաքսատուն-վարչության աշխատակիցները «Զվարթնոց» օդանավակայնի «Կարգո» բեռնային համալիրում մաքսային հսկողության շրջանակում զննման են ենթարկել Իրանի քաղաքացի Ա.Հ.-ի անունից Կանադա արտահանվող սուրհանդակային առաքանին:
Մաքսանենգները փոստային առաքանու միջոցով փորձել են իբր իրանական արտադրության ապրանք առաքել Կանադա, սակայն առաջին հայացքից սովորական թվացող ծանրոցը չի վրիպել վարչության աշխատակիցների տեսադաշտից: Նախապես պատրաստված թաքստոցը բացահայտվել է: Մաքսային զննման ընթացքում որպես կոմբայնի պահեստամաս հայտարարագրված առաքանում առկա մետաղական, գլանաձև երկու դետալների միջից հայտնաբերվել են 2528 գրամ ընդհանուր քաշով «ափիոն» տեսակի թմրանյութի նմանվող, մուգ շագանակագույն, սուր հոտով երկու գլանաձև զանգվածներ:
Փաստի առթիվ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 267.1-րդ հոդվածի հատկանիշներով։ Օպերատիվ միջոցառումները շարունակվում են՝ հնարավոր այլ անձանց ներգրավավծության փաստը պարզելու համար:

КГД предотвратил беспрецедентную попытку перевозки 2,5 кг опиума
Управление по борьбе с контрабандой Комитета по государственным доходов на днях предотвратило очередную попытку ввоза крупной партии наркотического средства. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ КГД РА, на этот раз контрабандисты пытались перевезти наркотики в почтовых отправлениях.
Сотрудники отдела управления по борьбе с контрабандой КГД и управления Западнй таможни в грузовом комплексе “Карго” аэропорта “Звартноц”  в рамках таможенного контроля провели досмотр курьерского отправления в Канаду от имени гражданина Ирана А. А.
Контрабандисты в почтовом отправлении пытались доставить якобы иранскую продукцию в Канаду, однако посылка, на первый взгляд, кажущаяся обычной не прошла мимо поля зрения сотрудников управления. В ходе таможенного досмотра в двух металлических  цилиндрических деталях, задекларированных в качестве запасных частей комбайна, были обнаружены пакеты с темно-коричневыми массами с острым запахом, похожие на наркотическое средство “опион”, общим весом 2528 граммов.
По данному факту в управлении по расследованию и оперативному розыску КГД возбуждено уголовное дело по признакам статьи 267.1 Уголовного кодекса РА. Оперативные мероприятия продолжаются для выяснения факта вовлеченности других возможных лиц.
Уведомление: обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана вступившим в законную силу приговором суда.