Հրաբխի ժայթքում Է տեղի ունեցել Պապուա-Նոր Գվինեայում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունիսի 26-ի առավոտյան Ուլավուն հրաբխի ժայթքում Է տեղի ունեցել Պապուա-Նոր Գվինեայի Նոր Բրիտանիա կղզու հարավարեւմտյան մասում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Radio New Zealand ռադիոկայանը:
Մերձակա բնակավայրերի բնակիչները տարհանվել են: Հրաբուխն արտանետել Է շուրջ 13 հազար մետր բարձրությամբ մոխրասյուն, հայտարարել Է Ռաբաուլ քաղաքի Հրաբխային դիտարանի ներկայացուցիչ Սթիվ Սոնդերսը: Հրաբուխը վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում բարձր ակտիվության նշաններ Էր տալիս: Մոխրի մեծ մասը քամին ծով Է քշել: Պապուա-Նոր Գվինեան այսպես կոչված «խաղաղօվկիանոսյան կրակե օղակի»՝ սեյսմիկ բարձր ակտիվությամբ հզոր տեկտոնիկ բեկվածքի մի մասն Է, որին բաժին Է ընկնում Երկրի վրա տեղի ունեցող բոլոր երկրաշարժերի 90 տոկոսը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Папуа-Новой Гвинее произошло извержение вулкана
Извержение вулкана Улавун произошло на юго-западной части острова Новая Британия в Папуа - Новой Гвинее в среду утром, сообщает радиостанция Radio New Zealand.
Жители близлежащих населенных пунктов были эвакуированы.
Вулкан выбросил столб пепла на высоту около 13 тысяч метров, заявил представитель Вулканической Обсерватории в городе Рабаул Стив Сондерс. Вулкан в течение последних нескольких недель подавал признаки повышенной активности. Большую часть пепла ветром унесло в море,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Папуа - Новая Гвинея является частью так называемого "тихоокеанского огненного кольца" - мощного тектонического разлома с высокой сейсмической активностью, на который приходится 90% всех землетрясений на Земле.