Երևանը շուտով կունենա 3 նոր պուրակ. աշխատանքների մեկնարկը տրված է
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սարալանջի հատված, Նուբարաշեն և Սիլիկյան թաղամասեր. Երևանը շուտով կհամալրվի նոր պուրակներով: Երևանի քաղաքապետարանի  Բնապահպանության վարչության պետ Խաչիկ Հակոբյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ 3 պուրակների տարածքը միասին կազմում է 25 հա: Մասնավորապես, 10 հա Սարալանջի հատվածում պուրակի համար նախատեսված տարածքն է, 7 հա՝ Սիլիկյան թաղամասում և մոտ 8.5 հա՝ Նուբարաշենում:
«Նախագծային աշխատանքների մեկնարկը տրված է: Կարծում եմ, որ մեկ ամսից այդ հատվածներում կունենանք շինարարական գործընթացի մեկնարկը, և մինչև աշուն այդ նշված հատվածներում կմեկնարկի ծառատունկը: Նշեմ, որ այդ տարածքները կունենան ժամանակակից ոռոգում՝ համալրված կաթիլային ոռոգման համակարգով»,-ասաց նա:
Ընթացիկ տարում կատարված աշխատանքները
Հետամուտ լինելով տարեսկզբի խոստումներին, այն է, փոխել մայրաքաղաքի կանաչ դիմագիծը, կես տարվա ընթացքում քաղաքապետարանը կարողացել է պահպանել իր որդեգրած քաղաքականությունը: Խաչիկ Հակոբյանը նշեց, որ այդ ուղղությամբ զգալի աշխատանք է կատարվել, մասնավորապես, փոխում են ծառերի տեսակների կազմը՝ ընդգրկելով ծաղկող ծառատեսակներ:
«Մենք կարողացել ենք այս տարի գարնանային ծառատունկերի ընթացքում տնկել 10 հազար 125 տնկի և ավելի քան 1000 մշտադալար, 3 հազար ծաղկող թփեր: Մենք իրականացրել ենք կանխարգելիչ աշխատանքներ: Մասնավորապես, բավական մեծածավալ էտում ենք կատարել, ինչպես նաև հեռացվել են չոր և վթարային ծառերը: Նախկինում այս աշխատանքներն իրականացվել են, ըստ ահազանգերի, կետային լուծումներով: Քանի որ մայրաքաղաքի կանաչ ֆոնդը հնացած է, հետևաբար, մենք սկսել ենք լայնածավալ, համակարգված  աշխատանքներ այդ ուղղությամբ: Աշնանն այդ հին հեռացված ծառերի տեղում կտնկվեն նորերը» ,-ասաց Խաչիկ Հակոբյանը: Այս տարի էտի աշխատանքներն իրականացնելիս առաջին անգամ կիրառվեց մուլչավորման մեթոդը, երբ էտված նյութերը տեղում մանրացվել են, տեղափոխվել են համապատասխան արտադրամաս, հետագայում օգտագործելու համար: Աշնանն այս գործընթացը կիրականացվի նաև չոր տերևների հավաքման ժամանակ:
Ոռոգման համակարգի խնդիրներ, իրականացվող աշխատանքներ
Խաչիկ Հակոբյանը նշեց, որ ոռոգման համակարգի հետ կապված ունեն վատ ժառանգություն: Նրա խոսքով, ի սկզբանե ընդհանուր ոռոգման տրամաբանությունը պայմանավորված է գյուղատնտեսական սեզոնով, որը քաղաքի կանաչապատման գրաֆիկից էականորեն  տարբերվում է:
«Մենք դա գույքագրել ենք որպես խնդիր, որպեսզի աշխատանքներ տարվեն ու հնարավորինս առանձնանանք ու ունենանք մեր սեփական ցանցը: Դա հնարավորություն կտա ապրիլյան ծառատունկից սկսած լիարժեք ոռոգում իրականացնել մինչև խոր աշնանային շրջան: Գաղտնիք չէ, որ քաղաքի ընդհանուր ոռոգման ցանցը մաշված է և դրանից բխող բազմաթիվ խնդիրներ կան: Այն տեղերում, որտեղ անհրաժեշտ ջրի ճնշում ենք ապահովում, անմիջապես, որպես կանոն, խողովակները չեն դիմանում»,-ասաց Խաչիկ Հակոբյանը:
Բնապահպանության վարչության պետը տեղեկացրեց, որ այս տարի իրականացվելու են ոռոգման ցանցի համալրման աշխատանքներ, մոտ 7.5 հա ջրագծեր են ավելացվելու տարբեր վարչական շրջաններում:
«Ինչպես արդեն նշեցի, շուրջ 25 հա տարածքի վրա այգի պուրակի հիմնման ծրագիր ենք իրականացնում Սարալանջի հատվածում, Նուբարաշենում և Սիլիկյան թաղամասում: Այս նոր հիմնվող տարածքներում լինելու է կաթիլային ոռոգման համակարգ»,-ասաց նա: Խաչիկ Հակոբյանը նշեց, որ իրականացնում են ծառերի, ոռոգման համակարգերի և այլ ենթակառուցվածքների գույքագրում: Նպատակն այն է, որ ցանկացած աշխատանք լինի հասցեական, չափելի, վերահսկելի:
Կառույցներից ձերբազատված տարածքների կանաչապատում
«Այս տարվա ընթացքում, ինչպես գիտեք, առաջինն օպերային հարող տարածքն էր, որտեղ սկսվեցին աշխատանքները: Այն ամբողջությամբ մաքրվել է շինարարական աղբից, համալրվել է բարձրակարգ բուսահողով և ապահովվել սիզամարգային շերտով: Մինչև աշուն այստեղ կունենանք ծառաթփային լուծումներ: Հաջորդ երկու հատվածները օղակաձև զբոսայգում են: Սրճարաններից մնացած բետոնապատ հատվածներն ապամոնտաժվել են, տարածքը լրացվել է բուսահողով, այժմ լիարժեք կանաչապատման ներքո են»,-ասաց Խաչիկ Հակոբյանը:
Քաղաքապետարանը վստահեցնում է, որ այս ուղղությամբ աշխատանքները շարունակական են լինելու: Օղակաձև զբոսայգու 6-րդ հատվածում ևս աշխատանքներ են նախատեսված: Պուրակներում վարձակալների հետ աշխատանքներ են տարվում, արդյունքի մասին կտեղեկացվի:
Ընդլայնել սեփական տնկարանային և ջերմոցային տնտեսության հնարավորությունները
Խաչիկ Հակոբյանի խոսքով, սեփական տնկարանային և ջերմոցային տնտեսության հնարավորությունների ընդլայնումն իրենց առաջնահերթ հարցերից են: Նախատեսում են այնպես անել, որ մինչև մեկ մլն ծաղկասածիլ լինի քաղաքի ջերմոցում աճեցված:
«Ընդլայնում ենք քաղաքային տնկարանը: Այս տարի նախատեսել ենք ավելի քան 30 հազար բուսակների տնկում, որ հաջորդող տարիներին ունենանք սեփական տնկանյութերի արտադրություն»,-հավելեց Խաչիկ Հակոբյանը:
Պահանջվում են աշխատողներ
Խաչիկ Հակոբյանը նշեց, որ գրեթե բոլոր կանաչապատման ընկերություններում ներկայում ունեն աշխատուժի պահանջարկ: Ե՛վ մասնագետների, և՛ բանվորական ուժի պահանջարկ կա: Նրա խոսքով, այն աշխատավարձը, որն այսօր կա և գնահատվում է ոչ բավարար, նույնպես վերանայման ենթակա է:

В Ереване скоро будет 3 новых парка: работы начаты
Участок Сараланджи, кварталы Нубарашен и Силикян. В Ереване скоро будут новые скверы. Начальник управления охраны природы мэрии Еревана Хачик Акопян в беседе с «Арменпресс» отметил, что территория трех скверов составляет 25 гектаров. В частности, территория сквера на участке Сараланджи - 10 гектаров, 7 гектаров - в квартале Силикян и 8,5 гектаров - в Нубарашене.
“Проектные работы начаты. Думаю, что через месяц на этих участках будет дан старт и строительному процессу, и уже до осени на этих участках начнется посадка деревьев. Отмечу, что эти территории будут орошаться современным методом - системой капельного орошения”, - сказал он.
Работы, выполненные в текущем году:
Следуя обещаниям, данным в начале года, то есть, создать зеленый облик столицы, в течение полугода мэрия смогла сохранить свою политику. Хачик Акопян отметил, что в этом направлении проделана значительная работа, в частности, изменились виды деревьев, посажены цветущие виды.
“Мы смогли в этом году в ходе весенних посадок посадить 10 тысяч 125 саженцев, более 1000 вечнозеленых деревьев, 3 тысячи цветущих кустарников. В частности, мы провели масштабную обрезку, а также были удалены сухие и аварийные деревья. Ранее эти работы проводились, согласно поступающим сигналам, с конкретными решениями. Поскольку зеленый фонд столицы устарел, следовательно, в этом направлении мы начали широкомасштабные, скоординированные работы. Осенью на месте этих старых вырубленных деревьев будут высажены новые”, - сказал Хачик Акопян. В этом году при проведении работ по обрезке впервые был применен метод прессования, то есть обрезанные материалы на месте были размельчены, перевезены в соответствующий цех для дальнейшего использования. Осенью такой же процесс будет осуществлен и при сборе сухих листьев.
Задачи оросительной системы, осуществляемые работы:
Хачик Акопян отметил, что в связи с оросительной системой у них плохое наследие. По его словам, изначально общая логика орошения была обусловлена сельскохозяйственным сезоном, который существенно отличается от графика озеленения города.
“Мы старая проблема, нужно проводить работы и иметь собственную сеть орошения. Это позволит, начиная с апрельской посадки деревьев, осуществлять полноценное орошение до глубокого осеннего периода. Не секрет, что общая оросительная сеть города изношена, и есть множество проблем, вытекающих из этого. В тех местах, где мы обеспечиваем необходимое давление воды, трубы, как правило, не выдерживают”, - сказал Хачик Акопян.
Начальник управления охраны природы сообщил, что в этом году будут осуществлены работы по увеличению орошаемой сети, около 7,5 гектаров орошаемых территорий будет увеличено в разных административных районах.
“Как я уже отметил, на территории около 25 гектаров будет реализована программа по созданию парков на участке Сараланджи, в Нубарашене и в квартале Силикян. На этих новых территориях будет система капельного орошения”, - сказал он. Хачик Акопян отметил, что они осуществляют инвентаризацию деревьев, оросительных систем и других инфраструктур. Цель состоит в том, чтобы любая работа была адресованной, измеримой, контролируемой.
Озеленение освобожденных от строений территорий:
В течение этого года, как Вы знаете, первой была очищена примыкающая к опере территория, там начались работы. Она полностью очищена от строительного мусора, покрыта высококачественной травяной почвой и обеспечена газоном. До осени здесь у нас будут посадки. Следующие два участка в кольцевом парке. Бетонные покрытия кафе были демонтированы, эти территории сейчас полностью озеленена”, - сказал Хачик Акопян. Мэрия заверяет, что работы в этом направлении будут продолжающимися. На 6 участках кольцевого парка также предусмотрены работы. В скверах ведутся работы с арендаторами, о результатах будет сообщено.
Расширить возможности собственного питомника и тепличного хозяйства:
По словам Хачика Акопяна, расширение возможностей собственного питомника и тепличного хозяйства является одним из первоочередных вопросов. Планируется в теплице города выращивание до миллиона растений. Расширяем городской питомник и тепличное хозяйство. В этом году мы предусмотрели посадку более 30 тысяч растений, чтобы в последующие годы мы уже имели бы производство собственных саженцев”, - добавил Хачик Акопян.
Требуются работники:
Хачик Акопян отметил, что почти во всех компаниях по озеленению в настоящее время имеется спрос на рабочую силу. Есть спрос и на специалистов, и на рабочую силу. По его словам, зарплата, которая сегодня есть и конечно недостаточна, также подлежит пересмотру.