Կրեմլում հրաժարվեցին պատժամիջոցներ համարել Վրաստան թռիչքների արգելքը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստան Ռուսաստանի ավիաընկերությունների թռիչքների սահմանափակումները ոչ թե պատժամիջոցներ են, այլ հարկադրական ժամանակավոր միջոցներ` միտված ռուսաստանցիների անվտանգության ապահովմանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Ռուսաստանցիների համար ուղղակի սպառնալիքի գոյությունը հենց հիմքն Է այդ ժամակավոր սահմանափակումների սահմանման համար»,- հիշեցրել Է նա:
«Այստեղ ոչ մի քաղաքական հակամարտություն չկա»,- հայտարարել Է նա: Ռուսաստանը չի պատրաստվում անօրինական պատժամիջոցներով իր դիրքորոշումը Վրաստանին պարտադրել, հավելել Է նախագահի մամուլի քարտուղարը:
«Սահմանագիծը շատ պարզ Է: Իրադրությունն այն երկրներում, որտեղ միջազգային միջոցառման շրջանակներում խորհրդարանի շենքում գտնվող ռուսաստանցի պատգամավորների վրա գրոհում Է ծայրահեղականների ամբոխը՝ բավականին միանշանակ կարգախոսներով, որոնք երկակի ընթերցում չեն հանդուրժում, ահա այդ երկրների նկատմամբ հատուկ վերաբերմունքը: Եվ անշուշտ, դա խորհրդածելու առիթ Է»,- ասել Է Պեսկովը:
«Ռոսպոտրեբնադզորի» որոշումը՝ խստացնելու վրացական գինիների վերահսկողությունը՝ դրանց որակի նկատմամբ գանգատների պատճառով, պաշտոնյայի խոսքով՝ կապված չԷ թռիչքների արգելման մասին նախագահի հրամանագրի հետ: Նա նշել Է, որ «Ռոսպոտրեբնադզորը» պարզապես կատարում Է իր աշխատանքը՝ ստուգելով ներմուծվող ապրանքների որակը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքսը»:

В Кремле отказались считать запрет на полеты в Грузию санкциями
Ограничения на полеты российских авиакомпаний в Грузию являются не санкциями, а вынужденными временными мерами, направленными на обеспечение безопасности россиян, заявил пресс-секретарь президента Путина Дмитрий Песков.
"Существование прямой угрозы для россиян - это и есть основание для введения этих временных ограничений", - напомнил он.
"Здесь нет никакого политического конфликта", - заверил он. Навязывать Грузии свою позицию через незаконные санкции Россия не собирается, добавил пресс-секретарь президента,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Грань очень простая. Ситуация в тех странах, где российских депутатов, находящихся в здании парламента в рамках международного мероприятия, атакует толпа экстремистов с весьма однозначными лозунгами, которые не терпят двойного прочтения, вот к этим странам особое отношение. И конечно, это повод для того, чтобы задуматься", - сказалПесков.
Решение Роспотребнадзора усилить контроль за грузинскими винами из-за появившихся претензий к их качеству, по словам чиновника, не связано с президентским указом о запрете полетов. Он отметил, что Роспотребнадзор просто выполняет свою работу, проверяя качество импортных товаров.