ԿԳՄՍՆ-ն հաստատել է միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով կրթություն ստացած անձանց պետական ամփոփիչ ատեստավորման քննությունների կազմակերպման ընթացակարգը
ԿԳՄՍՆ-ն հաստատել է միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով կրթություն ստացած
անձանց պետական ամփոփիչ ատեստավորման քննությունների կազմակերպման
ընթացակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի 2019 թվականի հունիսի 24-ի թիվ155-Ա/2 հրամանով հաստատվել է «Պետական հավատարմագրում չունեցող միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով կրթություն ստացած անձանց պետական ամփոփիչ ատեստավորման  քննությունների կազմակերպման» ընթացակարգը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, ամփոփիչ ատեստավորման քննություններին մասնակցելու համար դիմորդների փաստաթղթերն ընդունվում են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում 2019 թվականի հունիսի 24-ից մինչև հուլիսի 19-ը ներառյալ (յուրաքանչյուր օր, բացի շաբաթ և կիրակի օրերից), ժամը 1000-1700, ընդմիջում` 1300-1400 (հասցե՝ Վազգեն Սարգսյան 3, Կառավարական տուն 2, 502 սենյակ):
1. Պետական ամփոփիչ ատեստավորման քննություններին մասնակցելու համար պետական հավատարմագրում չունեցող միջին մասնագիտական   հաստատության շրջանավարտը սահմանված   ժամկետում ՀՀ կրթության և գիտության նախարարություն է ներկայացնում.
1)   լրացված  դիմում-հայտ՝ համաձայն Ձև 1-ի.
2)  ավարտական փաստաթղթի (դիպլոմի) ու ներդիրի (միջուկի) (չներկայացնելու դեպքում բացատրություն ներդիրի բացակայության վերաբերյալ) բնօրինակները  և  պատճենները.
3)   անձը հաստատող փաստաթղթի (անձնագիր, զինվորական գրքույկ, փախստականի վկայական,Հայաստանի Հանրապետության հատուկ անձնագիր, կացության վկայական) բնօրինակը և պատճենը.
4)   2 լուսանկար (3 X 4 չափի):
2.       Դիմում-հայտը լրացվում և պահանջվող փաստաթղթերը ներկայացվում են նախարարությունշրջանավարտի կամ նրա լիազորված անձի կողմից` ներկայացնելով համապատասխան լիազորագիր:
Ի գիտություն ընդունել նաև, որ ըստ գործող կարգի՝ այս տարի ավարտվում է պետական հավատարմագրում չունեցող միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով կրթություն ստացած անձանց պետական ամփոփիչ ատեստավորման քննությունների կազմակերպման գործընթացը:
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար զանգահարել (010) 52-48-09, (010) 58-97-35հեռախոսահամարներով կամ օգտվել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կայքից՝

МОНКС утвердило процедуру организации итоговых государственных аттестационных экзаменов для лиц, получивших образование по средне-профессиональной образовательной программе
МОНКС утвердило процедуру организации итоговых государственных аттестационных
экзаменов для лиц, получивших образование по средне-профессиональной
образовательной программе
Приказом министра образования, науки, культуры и спорта РА № 155-а/2 от 24 июня 2019 года утверждена процедура “Организации итоговых государственных аттестационных экзаменов для лиц, получивших образование по средне-профессиональной образовательной программе, не имеющих государственной аккредитации”.
1. Выпускник средне-специального учебного учреждения, не имеющего государственной аккредитации для участия в итоговых государственных аттестационных экзаменах, в установленный срок представляет в Министерство образования и науки РА следующие документы:
1) Заявление заполненное согласно форме 1
2) Оригинал и копию выпускного документа (диплома) и вкладыша  (в случае непредставления вкладыша объяснение по поводу  отсутствия вкладыша)
2) оригиналы и копии выпускного документа (диплома) и вкладыша (ядра) (в случае непредставления объяснения об отсутствии вкладыша)
3) оригинал и копию документа, удостоверяющего личность (паспорт, военный билет, свидетельство беженца, специальный паспорт Республики Армения, свидетельство о статусе пребывания)
4) 2 фотографии (размер 3 х 4)
1. Заявление и требуемые документы заполняются и представляются в Министерство выпускником или уполномоченным им лицом, с соответствующей доверенностью.
Также просим принять к сведению, что согласно действующему порядку, в этом году завершается процесс организации итоговых государственных аттестационных экзаменов для лиц, получивших образование по средне-профессиональной образовательной программе, не имеющей государственной аккредитации.
Для получения дополнительной информации можно звонить по номерам (010) 52-48-09, (010) 58-97-35 или же воспользоваться информацией на сайте Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.