ՀՀ նախագահը համահայկական ցանցն ամրացնելու առաքելությունը ցանկանում է տեսնել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ուսերին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արմեն Սարգսյանը ճիշտ ժամանակն է համարում, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը իր վրա վերցնի նաև համահայկական ցանցն ամրացնելու առաքելությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախագահ Սարգսյանը հայտնեց հունիսի 18-ին մեկնարկած «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի տարեկան ժողովի ընթացքում:
«Ժամանակն է, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը իր վրա վերցնի նաև համահայկական ցանցն ամրացնելու առաքելությունը: Ի վերջո, մեր հայապահպանության, հայոց լեզվի, ինքնության, պատմության, արժեհամակարգերի պահպանման խնդիր ունենք, որը գլոբալիզացիայի պայմաններում ավելի սուր դրսևորումներ է ստանում: Հաշվի առնելով կառուցվածքային լայն աշխարհագրությունը` հիմնադրամը կարող է նաև նմանատիպ ծրագրեր իրականացնել` ամրացնելով նաև հայկական համայնքները և հայկական արժեքները: Հենց այդ համայնքներն են շահառու-նվիրատու-աջակից շղթայի ամենակենսական, ամենակարևոր օղակները: Սա կարող է դառնալ հիմնադրամի ռազմավարական նպատակներից մեկը: Ես հուսով եմ, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամն իր ազգանվեր գործունեությունը շարունակելու է նոր ծրագրերով և նոր ոգևորությամբ»,- ասաց նախագահը:

Президент Армении желает видеть миссию укрепления всеармянской сети на плечах Всеармянского фонда “Айастан”
Президент Армении желает видеть миссию укрепления всеармянской сети на плечах
Всеармянского фонда “Айастан”
Президент РА, председатель Совета попечителей Всеармянского фонда “Айастан”  Армен Саркисян считает, что настало нужное время, чтобы Всеармянский фонд “Айастан” взял на себя миссию укрепления всеармянской сети. Как передает «Арменпресс», об этом Армен Саркисян сообщил 18 июня в ходе ежегодного собрания Совета попечителей Всеармянского фонда “Айастан”.
“Настало время, чтобы Всеармянский фонд “Айастан” взял на себя миссию укрепления всеармянской сети. В конце концов, у нас есть проблема сохранения армянского этноса, армянского языка, идентичности, истории, системы ценностей, которая в условиях глобализации получает всё более острые проявления. Учитывая широкую структурную географию, фонд может осуществлять подобные программы, укрепляя при этом армянские общины и армянские ценности. Именно эти общины являются самыми важными звеньями цепочки бенефициаров-дарителей. Это может стать одной из стратегических целей фонда. Я надеюсь, что Всеармянский фонд “Айастан” продолжит свою патриотическую деятельность с новыми программами и с новым воодушевлением”, - сказал президент.
В годовом собрании Совета попечителей Всеармянского фонда “Айастан” принимают участие президент РА Армен Саркисян, премьер-министр РА Никол Пашинян, президент Республики Арцах Бако Саакян и другие высокопоставленные должностные лица из Армении, Арцаха и диаспоры.