Ռուսաստանը լուսնային ծրագրի հայեցակարգ Է ներկայացրել Լը Բուրժեի ավիասալոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ռուսկոսմոսի» Մեքենաշինության կենտրոնական գիտահետազոտական ինստիտուտի գլխամասային գիտական ինստիտուտը «Լը Բուրժե» միջազգային օդատիեզերական սալոնում ցուցադրել Է ռուսաստանյան Լուսնային հետազոտական ծրագրի հայեցակարգը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես նշված Է ինստիտուտի նյութերում, Երկրի բնական արբանյակի վրա առաջին իջեցումը նախատեսված Է 2030 թվականին: Տիեզերագնացները կանցկացնեն «գիտափորձեր մակերեւույթին, կիրառական գիտական հետազոտություններ»: Այդ շրջանում մակեւերույթին նաեւ կաշխատեն ավտոմատ տիեզերանավեր: Դրանից հետո պլանավորվում են կանոնավոր առաքելություններ դեպի Լուսին եւ մշտական լուսնային հենակայանի ծավալում: Հիմնական փուլը նախատեսված Է 2032-ից մինչեւ 2035 թվականը: Երկրի բնական արբանյակի վրա մշտական լուսնային հենակայանի ծավալման համար տեղ կհասցնեն շինարարական մեքենաներ եւ խոշորատոննաժ բեռներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Россия представила на авиасалоне в Ле-Бурже концепцию лунной программы
Головной научный институт Роскосмоса ЦНИИмаш показал на Международном аэрокосмическом салоне "Ле-Бурже - 2019" концепцию российской Лунной исследовательской программы.
Как отмечается в материалах ЦНИИмаш, первая высадка на естественный спутник Земли намечена на 2030 год. Космонавты проведут "эксперименты на поверхности, прикладные научные исследования". В этот период на поверхности также будут работать автоматические космические корабли,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
После этого планируются регулярные миссии на Луну и развертывание постоянной лунной базы. Основной этап намечен с 2032 по 2035 год.
Для разворачивания постоянной лунной базы на естественный спутник Земли доставят строительные машины и крупнотоннажные грузы.