Կառավարությունում կայացել է ՀՀ-ում մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի հարցերով խորհրդի նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի նախագահությամբ կառավարությունում կայացել է ՀՀ-ում մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի հարցերով խորհրդի փոփոխված կազմով առաջին նիստը:
Փոխվարչապետը, ողջունելով նիստի մասնակիցներին, կառուցողական աշխատանք է մաղթել խորհրդին, այնուհետև խնդրել մասնակիցներին անցում կատարել օրակարգում ներառված հարցերի քննարկմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, նիստի սկզբում ԱԳՆ ներկայացուցիչը ամփոփ զեկուցել է մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի ուղղությամբ Հայաստանում իրականացված աշխատանքների մասին: Այնուհետև նիստին հրավիրված միջազգային փորձագետը ներկայացրել է «Հայաստանի Հանրապետությունում 2016-2018 թվականների ընթացքում մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի կազմակերպման ազգային ծրագրի» մշտադիտարկման արդյունքները և այն խնդիրները, որոնք խորհուրդը պետք է իր ուշադրության կենտրոնում պահի նոր եռամյա ծրագրի մշակման գործընթացում:
Խորհրդի նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ում 2019-2021 թվականների ընթացքում մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի կազմակերպման ազգային ծրագրի ու դրա ժամանակացույցի մշակման աշխատանքներին:

В правительстве состоялось заседание Совета по вопросам борьбы с трафикингом и эксплуатацией людей
Под председательством вице- премьера Мгера Григоряна в правительстве состоялось первое заседание Совета по вопросам борьбы с трафикингом и эксплуатацией людей в обновленном составе.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Мгера Григоряна, вице-премьер, приветствуя участников заседания, пожелал совету конструктивной работы, затем попросил их перейти к обсуждению вопросов повестки.
В начале заседания представитель МИД кратко доложил о работах по борьбе с трафикингом и эксплуатацией людей. Затем приглашенный на заседание международный эксперт представил результаты мониторинга выполнения “Национальной программы по организации борьбы с трафикингом и эксплуатацией людей в Республике Армения на 2016-2018 гг.” и проблемы, которые совет должен держать в центре внимания при разработке новой трехлетней программы.
Участники  заседания обсудили также национальную программу по организации борьбы с трафикингом и эксплуатацией людей в Республике Армения 2019-2021 гг. и график ее реализации.