«Մտքերի գագաթնաժողովը» Հայաստանի համար աշխարհի մասին շատ կարևոր հարցերի պատասխաններ ստանալու հարթակ է. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում անցկացվող «Մտքերի գագաթնաժողովը» շատ կարևոր հարթակ է ՝քննարկելու աշխարհում առկա մի շարք խնդիրների, անորոշությունների լուծումներ: Հայաստանի համար այն նաև շատ կարևոր է ՝ հասկանալու, թե ուր է շարժվում աշխարհը, որտեղ է աշխարհը լինելու 20-30 տարի անց և գծելու մեր ուղին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը՝ Դիլիջանում անցկացվող «Մտքերի գագաթնաժողովի»-ին իր ելույթում:
Նախագահ Սարգսյանը «Մտքերի գագաթնաժողովը» համեմատեց Նոյի տապանի հետ, որով նոր սկիզբ էր դրվել: «Երբ ես անձամբ նայում եմ նոր աշխարհին, ես տեսնում եմ ջրհեղեղի նշաններ շատ տեղերում, տեսնում եմ ջրհեղեղի նշանները մեր վարքագծում, թե ինչպես ենք մենք վարվում, ինչ ենք անում բնությանը՝ կապված կլիմայական փոփոխությունների հետ։ Այս ամենը հիշեցնում է, որ կան ջրհեղեղի նշաններ և մենք ինչ-որ բան սխալ ենք անում։ Մենք սխալ ենք վերաբերվում մեր բնությանը։ Համաշխարհային քաղաքականությանը նայելիս տեսնում ենք, որ աշխարհում հսկայական անորոշություններ կան՝ կապված Եվրոպայի ապագայի հետ՝ կապված «Բրեքսիթ»-ի հետ, ԱՄՆ-ում՝ առաջիկա ընտրությունների հետ, Մերձավոր Արևելքում և շատ այլ վայրերում։ Աշխարհն այսօր լի է նոր կամ հնուց վերադարձող գաղափարներով։ Մեծ քանակությամբ պոպուլիզմ, ֆեյք լուրեր, թյուրըմբռնում։ Ի վերջո, ինչ է լինելու աշխարհի հետ։ Մենք կորցնում ենք ավելի ու ավելի շատ վստահություն, կորցնում ենք կարողությունը երկխոսելու։ Այս տեսանկյունից «Մտքերի գագաթնաժողովը» ասես փոքր տապան լինի։ Այսօր սա Նոյի տապանը չէ, հայկական տապան է, որտեղ մարդիկ գալիս են քննարկելու, թե ինչպես ենք փրկելու մոլորակը»,-ասաց նախագահը:
Սարգսյանը նշեց, որ Հայաստանի համար այդ հարթակում շատ կարևոր է լսել, թե ինչ է ասում աշխարհը, «Մտքերի գագաթնաժողով»-ին տալ հարց՝ ի՞նչ է կատարվում այս աշխարհում, ի՞նչ անել և ինչպե՞ս անել, ո՞ւր ենք մենք շարժվում՝ որպես Հայաստանի Հանրապետություն, որպես ժողովուրդ և ինչպե՞ս պետք է անենք։  Նախագահը նկատեց, որ դրանք գլոբալ հարցեր են, սակայն առնչվում են նաև Հայաստանին, քանի որ շատ կարևոր է  իմանալ, թե ուր է շարժվում աշխարհը, որտեղ է աշխարհը լինելու 20-30 տարի անց, շատ կարևոր է՝ ունենալու մեծ ծրագիրն ու գծելու մեր ուղին, իմանալու ինչ ու ինչպես անել։
Արմեն Սարգսյանը «Մտքերի գագաթնաժողովը» համարեց նախորդ 20-30 տարիների մեծագույն նվաճումներից։ Այն մի թինք-թանք է, որը մտածում է մոլորակի ապագայի մասին։ Նա նշեց՝ այն մշտապես անցկացվել է մի հրաշալի վայրում՝ Շամոնիում, Մոնբլան լեռան մոտ։ Նախագահը կազմակերպիչ Թիերի Մալըրեին և գործընկերներին համոզելը այն Շամոնիից դուրս տեղափոխել, և ընտրել Հայաստանը, որպես հաջորդ ուղղություն, մեծ պատիվ համարեց։  «Մտքերի գագաթնաժողովը»-ի հարկի տակ ամեն տարի հավաքվում 200-300 մարդ աշխարհի տարբեր հատվածներից։ Աշխարհի լավագույն մտածողները հավաքվում են՝ սկսելու մտածել մոլորակի կարևոր բաների մասին: Նախագահի կարծիքով՝ «Մտքերի գագաթնաժողովի» և մի շարք այլ գագաթնաժողովների շնորհիվ աշխարհն ավելի շատ բան կիմանա Հայաստանի մասին, իսկ Հայաստանն էլ՝ աշխարհի մասին։  Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն հայտնեց կազմակերպիչ  Թիերի Մալըրեին «Մտքերի գագաթնաժողովը» Հայաստան բերելու համար, նա հույս հայտնեց, «Մտքերի գագաթնաժողովը» մշտական կդառնա և ամեն տարի կկազմակերպեն:

Президент Армении: SummitofMinds — площадка, где Армения может получить ответы на важные вопросы о мире
Президент Армении:  SummitofMinds  — площадка, где  Армения может  получить ответы
на важные  вопросы  о мире
Проходящий в АрменииSummitofMinds— важная  площадка  для обсуждения  многих вопросов, решения  неопределенностей. Для  Армении это также площадка, где  она может  получить ответы на важные  вопросы  - куда  движется мир, что будет  20-30 лет спустя.
Как  передает Арменпресс, об этом сказал президент РА  Армен  Саркисян в Дилижане – на  SummitofMinds.
Президент Саркисян сравнил SummitofMinds с  Ноевым ковчегом.
«Когда я лично смотрю на мир, то ижу  признаки потопа  во многих местах, вижу  признаки потопа в  нашем поведении, как  мы  относимся к природе, к климатическим изменениям. Все это напоминает нам потом, мы  что-то делаем неправильно, не  так. Мы  неправильно относимся к  нашей  природе. Рассматривая международную политику, мы  видим, что в  мире  существуют огромные  неопределенности, связанные  с будущим Европы, с «Брекситом», с предстоящими в  США  выборами, с ситуацией  на  Ближнем Востоке  и др. Мир сегодня  полон новыми и пришедшими из прошлого  идеями. Популизм в широком масштабе, фейковые  новости, искажения.
И наконец, что  ждет мир, что с ним  будет. Мы  все  больше  и больше  теряем доверие,  умение  договариваться, вести диалог. С этой  точки зрения  SummitofMinds напоминает небольшой  ковчег. И сегодня это не  Ноев ковчег, а Армянский  ковчег, куда  люди собираются обсудить, как  спасти планету», - сказал президент.
Президент РА  отметил, что для  Армении важно услышать здесь, что говорит мир, задать вопрос форуму SummitofMinds – что происходит в  мире, что делать, как  делать, куда  мы  идем – как  республика Армения, как  народ, как  мы должны  поступить? Он  отметил также, что это глобальные  вопросы, которые  касаются  и Армении, поскольку  важно знать, куда  идет мир,  что будет  20-30 лет спустя. Весьма  важно иметь свою программу, наметить свой  путь.
Армен Саркисян оценил SummitofMindsкак одно из величайших достижений за последние 20-30 лет. Это тинк-танк, который касается будущего планеты. Он упомянул, что  саммит всегда проводился в чудесном уголке  возле Шамони, у горы Монблан. Президент уговорил Тьерри Малиреи его коллег вывезти его из Шамони, и выбрать Армению в качестве отличного места для следующего форума. Ежегодно на SummitofMindsсобирается около 200-300 человек из разных уголков мира. Лучшие мыслители мира собираются вместе, чтобы подумать о важных проблемах  планеты. По мнению президента, благодаря саммиту и ряду других мероприятий мир узнает больше об Армении, а Армения –о   мире. Президент Саргсян поблагодарил организатора Тьерри Малире за проведение  форума в Армении» и выразил надежду, что форум станет регулярным и будет проводиться ежегодно.
Среди участников мероприятия премьер-министр Франции (2005-2007) Доминик де Вильпен, советник президента по вопросам безопасности при президенте США Бараке Обаме, генерал Джеймс Джонс, специальный представитель президента Российской Федерации по международному культурному сотрудничеству Михаил Швыдкой, директор департамента инвестиций и предпринимательства   Организации Объединенных Наций по торговле и развитию Джеймс Ян, экс-министр, директор Института глобальных инноваций в области здравоохранения при Имперском колледже Лондона, лордАра Дарзи, председатель совета  Итальянское национального исследовательского центра  МассимоИнгусо, генеральный директор Siemens Жан-Марк Лишка (Jan-Marc Lischka), вице-президент французской компании THALES, региональный директор Пол Рэми, руководитель школы менеджмента «Сколково», бывший глава  администрации президента России Александр Волошин, глава  форума Crans Montana Пьер-Эммануэль Куирин, директор и президент фонда Университета нацбезопасностиСША Уильям Паркер и др.