Կազմվել Է զբոսաշրջիկների շրջանում առավել մեծ ժողովրդականություն վայելող երկրների վարկանիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ին առընթեր Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպությունը (UNWTO) հրապարակել Է անցյալ տարի առավել մեծ հաճախելիություն գրանցած երկրների վարկանիշը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: UNWTO-ի տվյալներով՝ 2018 թվականին աշխարհում ճանապարհորդել Է 1,4 մլրդ մարդ (5,6 տոկոսով ավելի, քան 2017 թվականին):
Ընդ որում՝ գլոբալ տուրիստական հոսքի ավելի քան 60 տոկոսը բաժին Է ընկել 20 երկրի: Ընդունած օտարերկրյա զբոսաշրջիկների թավքանակով առաջատարը Ֆրանսիան Է (93,2 մլն մարդ, ինչը 7,2 տոկոսով ավելի Է 2017 թվականի համեմատությամբ): Հնգյակում տեղ են գտել նաեւ Իսպանիան (82,8 մլն, +1,2 տոկոս), ԱՄՆ-ը (82,2 մլն, +6,7 տոկոս), Չինաստանը (62,9 մլն, +3,6 տոկոս) եւ Իտալիան (62,1 մլն, +6,5 տոկոս): Տասնյակում են Թուրքիան, Մեքսիկան, Գերմանիան, Թաիլանդը: Առաջին տասնյակի գլխավոր անհաջողակը Մեծ Բրիտանիան Է (35,1 մլն), որը 2018 թվականին նահանջել Է միանգամից երեք դիրքով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Составлен рейтинг самых популярных у туристов стран
Всемирная туристическая организация при ООН (UNWTO) опубликовала рейтинг самых посещаемых в прошлом году стран, где Россия сохранила за собой 16 место, сообщает Ассоциация туроператоров России (АТОР).
По данным UWNTO, в 2018 году по миру путешествовало 1,4 миллиарда человек (на 5,6% больше, чем в 2017 году). При этом более 60% глобального турпотока пришлось на 20 стран,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Лидер по числу принятых иностранных туристов - Франция (93,2 миллиона человек, что на 7,2% больше по сравнению с 2017 годом). В пятерку также вошли Испания (82,8 миллиона, +1,2%), США (82,2 миллиона, + 6,7%), Китай (62,9 миллиона, + 3,6%) и Италия (62,1 миллиона, + 6,5%.).
"В первой десятке стран самую большую динамику по въезду показала Турция, которая с восьмого места в 2017 году переместилась сразу на шестую позицию с показателем 45,8 миллиона туристов (рост почти на 22%)", - прокомментировали ситуацию в АТОР.
На седьмом месте оказалась Мексика, ее посетили 41,4 миллиона путешественников, на восьмом – Германия (38,9 миллиона), на девятом – Таиланд (38,3 миллиона). Главный неудачник первой десятки – Великобритания (35,1 миллиона), которая за минувший год потеряла сразу три позиции.