ԱՄՆ-ը մտադիր չԷ իշխանափոխություն իրականացնել Իրանում. Թրամփ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը ձգտում Է այն բանին, որ Իրանը լինի ոչ միջուկային պետություն, եւ մտադիր չԷ փոխել իշխանությունն այդ երկրում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսի 27-ին հայտարարել Է մամուլի ասուլիսում, որը նվիրված Էր Տոկիոյում Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեյի հետ նրա անցկացրած բանակցությունների արդյունքներին:
«Ես չեմ ցանկանում վնաս պատճառել Իրանին, ես ցանկանում եմ, որ Իրանը միջուկային զենք չունենա: Իրանը տնտեսական մեծ ներուժ ունի, եւ ես կանխավայելում եմ այն պահը, երբ մենք կկարողանանք նրանց թույլ տալ վերադառնալու համաշխարհային ասպարեզ: Իրանը հիանալի երկիր դառնալու մեծ հնարավորություններ ունի նույն ղեկավարությամբ: Մենք մտադիր չենք իշխանություն փոխել այնտեղ, ես ցանկանում եմ, որ դա հասկանալի լինի»,- նշել Է նա:
Թրամփի խոսքով՝ Իրանը ներկայում տնտեսական խնդիրներ ունի սահմանված պատժամիջոցների պատճառով: Ընդսմին նախագահը հույս Է հայտնել, որ Թեհրանը ի վերջո կգնա գործարքի, եւ իրադրությունը կհաջողվի կարգավորել:
Ինչպես մայիսի 20-ին հայտնել Է Al Jazeera հեռուստաալիքը, Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտարարել Է, որ Միացյալ Նահանգներն առնվազն տասը անգամ իր երկրին առաջարկել Է բանակցային գործընթաց սկսել: Սակայն, նրա համոզմամբ՝ «այսօրվա պայմանները հարմար չեն երկխոսություն սկսելու համար»:
Ռոուհանիի խոսքով՝ Իրանն «այժմ ապրում Է տնտեսական պատերազմի վիճակում, եւ պայմանները պահանջում են դիմադրություն ցույց տալ գործադրվող ճնշմանը»: Նա հայտարարել Է, որ Իրանը չի համաձայնի ԱՄՆ-ի հետ այնպիսի բանակցությունների, որոնք նրան կպարտադրվեն ուժով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп заверил, что США не намерены менять власть в Иране
США стремятся к тому, чтобы Иран был неядерным государством, и не намерены менять власть в этой стране. Об этом заявил в понедельник президент США Дональд Трамп на пресс-конференции по итогам состоявшейся в Токио встречи с премьер-министром Японии Синдзо Абэ.
"Я не хочу причинить вред Ирану, я хочу, чтобы Иран был без ядерного оружия. Иран обладает большим экономическим потенциалом, и я предвкушаю тот момент, когда мы сможем им позволить вернуться на мировую арену. У Ирана большие шансы стать потрясающей страной с тем же руководством. Мы не намерены менять там власть, я хочу чтобы это было понятно", - отметил он,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По словам Трампа, Иран в настоящее время испытывает экономические проблемы из-за введенных санкций. При этом президент выразил надежду, что Тегеран в конечном итоге пойдет на сделку, и ситуацию удастся урегулировать.
Как сообщал 20 мая телеканал Al-Jazeera, президент Ирана Хасан Роухани заявил, что Соединенные Штаты не менее десяти раз предлагали его стране начать переговорный процесс. Однако, по его убеждению, "сегодняшние условия не подходят для начала диалога". По словам Роухани, Иран "сейчас живет в состоянии экономической войны, и условия требуют сопротивления оказываемому давлению". Он заявил, что Иран не пойдет на переговоры с США, которые будут навязываться ему силой.