Կենտրոնաֆրիկյան Հանրապետությունում կաթոլիկ միսիոներուհու են սպանել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կենտրոնաֆրիկյան Հանրապետությունում (ԿԱՀ) սպանել են միսիոներուհի Ինես Նիեւես Սանչոյին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Բանգասու քաղաքի թեմի առաջնորդ Խուան Խոսե Ագիռեն:
Նրա խոսքով՝ 77-ամյա միսիոներուհին Ֆրանսիայի Filles de Jesus de Massac միաբանությունից, գլխատվել Է Նոլա ավանում: Կնոջ խեղված մարմինը գտել են մայիսի 20-ին: Միսիոներուհուին, որը, բացի Իսպանիայի քաղաքացիությունից, ունի նաեւ Ֆրանսիայի քաղաքացիություն, Կենտրոնաֆրիկյան Հանրապետությունում աշխատել Է 26 տարի:
Ագիռեն Իսպանիայի COPE ռադիոկայանին տված հարցազրույցում պատմել Է, որ ինչ-որ անձինք մտել են սենյակ, «նրան դուրս քաշել մահճակալից», իսկ մայիսի 20-ին նրան «գտել են գրեթե գլխատված»:
«Մայիսի 21-ին նրան արդեն հողին են հանձնել»,- հավելել Է նա: Կնոջ մահվան կապակցությամբ ցավակցություն Է հայտնել Իսպանիայի վարչապետի պաշտոնակատար Պեդրո Սանչեսը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В ЦАР убили католическую миссионерку
Миссионерка Инес Ньевес Санчо была убита в Центральноафриканской республике. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщил глава епархии города Бангасу Хуан Хосе Агирре.
По его словам, 77-летняя миссионерка из французской конгрегации Filles de Jesus de Massac была обезглавлена в поселке Нола. Изувеченное тело женщины было найдено в понедельник. Миссионерка, у которой, помимо испанского, есть и французское гражданство, работала в ЦАР в течение 26 лет.
Агирре рассказал в интервью испанской радиостанции COPE, что некие лица зашли в комнату, "вытащили ее из кровати", и в понедельник ее "нашли почти обезглавленной". "Во вторник ее уже похоронили", - добавил он.