Թատերական ինստիտուտի ռեկտորի ընտրությունը նախատեսվածի համաձայն անցկացվելու է մայիսի 22-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ռեկտորի ընտրությունը, ինչպես և նախատեսված էր անցկացվելու է այսօր` մայիսի 22-ին:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ինստիտուտի կառավարման խորհրդի նախագահ Կարինե Խոդիկյանը:
Ռեկտորի միակ թեկնածուն ինստիտուտի ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Արզումանյանն է:
Օրեր առաջ ինստիտուտի ուսանողական խորհուրդը հայտարարություն էր տարածել այն մասին, որ ուսանողության մեծամասնությունը ցանկանում է ունենալ թեկնածուի այլընտրանքային տարբերակ և լսել բուհի զարգացման այլ հայեցակարգեր ու ծրագրեր ևս:
Մայիսի 21-ին Լիլիթ Արզումանյանը հանդիպեց թատերական ինստիտուտի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների հետ իր վեցամսյա հաշվետվությունը ներկայացնելու և նրանց հարցերին պատասխանելու նպատակով:
Հանդիպմանը ուսանողների մի մասը պահանջում էր ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար և ռեկտորի միակ թեկնածու Լիլիթ Արզումանյանի ինքնաբացարկը, որպեսզի հայտարարվի այլ մրցույթ և այլ թեկնածուներ նույնպես առաջադրվելու հնարավորություն ունենան:
Իրեն ընդդիմացող և իրեն սատարող ուսանողներին լսելուց հետո Արզումանյանն ասաց, որ կխոսի ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ և զրույցի արդյունքների մասին կհայտնի բոլորին:
Երևանի նախկին փոխքաղաքապետ, ԵԹԿՊԻ դասախոս Արամ Սուքիասյանն էլ ուշադրությամբ գործընթացին հետևելուց հետո հայտարարեց, որ նոր մրցույթի դեպքում պատրաստ է դնել իր թեկնածությունը:
Ռեկտորի թեկնածուի ընտրություններին մասնակցելու հայտ են ներկայացրել Լիլիթ Արզումանյանը, Արմեն Հարությունյանը և Վասիլ Գևորգյանը:  Արմեն Հարությունյանը և Վասիլ Գևորգյանը մերժում են ստացել Հայաստանի կրթության և գիտության նախարարությունից այն հիմնավորմամբ, որ նրանց տվյալները  չեն համապատասխանում ինստիտուտի կանոնադրության 29-րդ կետին:
Ռեկտորի պաշտոնը թափուր է մնացել, երբ Դավիթ Մուրադյանը սեփական դիմումի համաձայն ազատվել է աշխատանքից:

Выборы ректора Театрального института состоятся 22 мая
Выборы ректора Ереванского государственного института театра и кино, как и планировалось, состоятся сегодня, 22 мая.
Об этом в беседе с корреспондентом Арменпресс сказала председатель Совета управления института Карине Ходикян.
Единственным кандидатом ректора является и. о. ректора ЛилитАрзуманян.
Несколько дней назад студенческий совет института распространил заявление о том, что большинство студентов желает иметь альтернативный вариант кандидата и выслушать другие концепции и программы развития вуза.
21 мая ЛилитАрзуманян встретилась с профессорско-преподавательским составом и студентами Театрального института с целью представить свой шестимесячный отчет и ответить на их вопросы.
На встрече часть студентов требовала самоотвода и. о. ректора и единственного кандидата в ректоры - ЛилитАрзуманян, чтобы был объявлен другой конкурс и другие кандидаты также имели возможность баллотироваться.
Выслушав студентов, выступающих против нее и поддерживающих ее, Арзуманян сказала, что поговорит с министром образования и науки РА Араиком Арутюняном и сообщит всем результаты обсуждения.
Бывший вице-мэр Еревана, преподаватель Ереванского государственного института театра и кино - Арам Сукиасян, внимательно проследив весь процесс, заявил, что в случае нового конкурса готов выдвинуть свою кандидатуру.
Заявки на участие в выборах ректора подали ЛилитАрзуманян, Армен Арутюнян и Васил Геворкян. Армен Арутюнян и Васил Геворкян получили отказ от Министерства образования и науки Армении на том основании, что их данные не соответствуют 29-му пункту устава института.
Должность ректора осталась вакантной после того, как Давид Мурадян был уволен по собственному заявлению.