ԱՄՆ-ը Huawei-ին թույլատրել է ժամանակավորապես վերսկսել իր գործունեությունը երկրում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի առեւտրի նախարարությունը Չինաստանի Huawei հեռահաղորդակցական ընկերությանը տվել Է ժամանակավոր գլխավոր թույլատրագիր, որը վերականգնում Է ցանցերի սպասարկում ապահովելու եւ ԱՄՆ-ում օգտագործվող իր շարժական սարքերի համար ծրագրային ապահովում տրամադրելու նրա իրավունքը: Համապատասխան ծանուցագիրն ԱՄՆ-ի առեւտրի նախարարության Արդյունաբերության եւ անվտանգության բյուրոն զետեղել Է Միացյալ Նահանգների կառավարության պաշտոնական փաստաթղթերի (Դաշնային գրանցամատյանի) կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Սույն դրույթը ներկայացնում Է 90-օրյա ժամանակավոր գլխավոր թույլատրագիր, որը մասնակիորեն վերականգնում Է թույլատրագրման ռեժիմը» Huawei-ի նկատմամբ, նշված Է փաստաթղթում:
Այսպիսով, ԱՄՆ-ի իշխանությունները ժամանակավորապես հետաձգել են որոշ առեւտրական սահմանափակումներ, որոնք ավելի վաղ որոշել Էին սահմանել ընկերության նկատմամբ: Ըստ որում հետաձգումը չի տարածվի նոր գործարքների վրա, որոնք կնքվել են արդեն սահմանափակումների ուժի մեջ մտնելուց հետո: Դրա նպատակն Է՝ պայմաններ ստեղծել, որպեսզի Huawei-ի արդեն գոյություն ունեցող սպասարկյալների աշխատանքը չխախտվի ամերիկյան սեւ ցուցակ չինական ընկերության մտցվելու հետեւանքով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Минторг США позволил Huawei временно и ограниченно возобновить свою деятельность в стране
Министерство торговли США выдало китайской телекоммуникационной компании Huawei временную генеральную лицензию, которая возобновляет ее право обеспечивать обслуживание сетей и предоставлять обновления программного обеспечения для ее мобильных устройств, используемых в США. Соответствующее уведомление было размещено Бюро промышленности и безопасности Министерства торговли США на сайте официальных документов американского правительства (Федерального реестра), сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Данное положение предоставляет 90-дневную временную генеральную лицензию, которая частично восстанавливает режим лицензирования" в отношении Huawei, отмечается в документе.
Таким образом, американские власти временно отсрочили некоторые торговые ограничения, которые ранее решили ввести в отношении компании. При этом отсрочка не будет распространяться на новые сделки, заключенные уже после вступления в силу ограничений. Ее цель - создать условия для того, чтобы работа уже существующих клиентов Huawei не была нарушена в результате внесения китайской компании в американский черный список.