Վարչապետը չինական մի քանի ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ քննարկել է ՀՀ-ում ներդրումային ծրագրերի իրականացման հեռանկարները
Վարչապետը չինական մի քանի ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ քննարկել է
ՀՀ-ում ներդրումային ծրագրերի իրականացման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 16-ին Պեկինում հանդիպում է ունեցել չինական մի քանի խոշոր ընկերությունների` Ganergy Heavy Industry Group, Hajer, Սինձյան նահանգում գործունեություն ծավալող «Չժեն Ի» և MZTL ընկերությունների ղեկավարների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում ներդրումային տարբեր ծրագրեր իրականացնելու հեռանկարներն ու հնարավորությունները:
Նիկոլ Փաշինյանը գոհունակություն է հայտնել ՉԺՀ կատարած աշխատանքային այցի արդյունքներից և նշել, որ առաջիկայում պետք է քննարկվեն այն քայլերը, որոնք կնպաստեն երկկողմ տնտեսական կապերի ակտիվացմանը: «Ուրախ եմ ձեզ հետ քննարկել ձեր հետաքրքրությունները և առաջարկները: Այսօր Հայաստանում կատարվում են լուրջ փոփոխություններ, մեր երկրում վերացված են համակարգային կոռուպցիան, տնտեսական մենաշնորհները: Մեր քայլերն ուղղված են տնտեսվարողների համար հավասար պայմանների ստեղծմանը և բիզնես միջավայրն առավել գրավիչ դարձնելուն»,- ասել է վարչապետը` ավելացնելով, որ հաշվի առնելով ՉԺՀ-ի ձևավորված բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը` նպաստավոր պայմաններ են ստեղծվել չինական ներդրումների համար:
Ganergy Heavy Industry Group-ի ներկայացուցիչներն անդրադարձել են իրենց գործունեությանը և հավելել, որ հետաքրքրված են Հայաստանում արդյունաբերության, ինչպես նաև ֆինանսների ու ներդրումների ոլորտներում գործունեության իրականացմամբ:
«Չժեն Ի» ընկերությունների ներկայացուցիչները նշել են, որ պատրաստ են Չինաստան ներմուծել հայկական կոնյակ, գինի, գյուղատնտեսական վերամշակված ապրանքներ, նաև ներդրումներ կատարել մեր երկրում` ստեղծելով արդյունաբերական գոտի:
MZTL ընկերության ղեկավարներն էլ պատրաստակամություն են հայտնել Հայաստանում հիմնել վերելակների արտադրություն: Այդ նպատակով ընկերությունը պատրաստվում է Հայաստան տեղափոխել վերելակների փոքր խմբաքանակ` դրանց արդյունավետությունը գնահատելու նպատակով:
Վարչապետ Փաշինյանն առաջարկել է նշված ընկերությունների ներկայացուցիչներին ՀՀ կառավարության ոլորտային պատասխանատուների հետ քննարկել համագործակցության հետագա քայլերը, այդ թվում` Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտում չինական ընկերությունների գործունեության հեռանկարները:  Գործադիրի ղեկավարն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու կառուցումը դիտարկում է որպես հաղորդակցության և տրանսպորտային միջանցք և ուրախ է, որ ՉԺՀ կառավարությունը հետաքրքրված է նաև այդ ծրագրի իրականացման գործում համագործակցությամբ:
ՉԺՀ այցի ավարտին վարչապետ Փաշինյանը հարցազրույցներ է տվել նաև չինական առաջատար «Սինխուա» լրատվական գործակալությանը և CCTV հեռուստաընկերությանը:
Երևան վերադառնալուց առաջ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է նաև ՉԺՀ-ում Հայաստանի դեսպանություն: Վարչապետի աշխատանքային այցը ՉԺՀ ավարտվել է:

PM Pashinyan, representatives of Chinese companies discuss prospects of implementing investment programs in Armenia
PM Pashinyan, representatives of Chinese companies discuss prospects of implementing
investment programs in Armenia
YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan on May 16 met with the leaders of a number of major Chinese companies - Ganergy Heavy Industry Group, Hajer, Zheng Yi and MZTL, the Armenian PM’s Office told Armenpress.
During the meeting the prospects and opportunities of implementing various investment programs in Armenia were discussed.
PM Pashinyan expressed satisfaction over the results of his working visit to China and stated that they must discuss in the future the actions which will contribute to boosting the bilateral economic ties. “I am very happy to discuss with you your interests and proposals. Today major changes are taking place in Armenia, systematic corruption and economic monopolies no longer exist in our country. Our actions are directed for creating equal conditions for the economic entities and making the business environment more attractive”, Nikol Pashinyan said, adding that taking into account the high level of political dialogue with China, favorable conditions have been created in Armenia for the Chinese investments.
In their turn the Ganergy Heavy Industry Group representatives introduced their activities and stated that they are interested in conducting an activity in Armenia’s industry, finance and investment areas.
The representatives of the company of Zheng Yi noted that they are ready to import Armenian brandy, wine, reprocessed agricultural goods to China, as well as make investments in Armenia by creating an industrial zone.
MZTL company leaders also expressed their readiness to establish a production of elevators in Armenia. For this purpose the company is ready to transport a small group of elevators to Armenia aimed at assessing their efficiency.
The PM proposes the company representatives to discuss the future cooperation steps with the responsible officials of the Armenian government, as well as the prospects of activities of the Chinese companies in the Meghri free economic zone. He said the Armenian government views the construction of North-South highway as a communication and transportation corridor and is happy that the Chinese government is interested in cooperation aimed at implementing this project.
At the end of his visit the Armenian PM gave interviews to the leading Chinese news agency Xinhua and CCTV.