Նյու Դելիում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության թեմայով համաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի առաջատար Ջավահառլալ Ներուի անվան համալսարանում ապրիլի 24-ին  տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության թեմայով համաժողով, որը կրում էր «Հիշողության քաղաքականությունը Հայաստանում» խորագիրը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, համաժողովին մասնակցում էին Ներուի անվան համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողության, Դելիի մտավորականության, տեղի հայ համայնքի, ինչպես նաև Հնդկաստանում ՀՀ դեսպանության ներկայացուցիչներ։
Համաժողովը բացեց և Հայոց ցեղասպանության թեմայով ելույթ ունեցավ համալսարանի ռեկտոր պարոն Չինթամանի Մահապատրան։ Այնուհետև ելույթով հանդես եկավ Հնդկաստանում ՀՀ դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանը։ Վերջինս ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության հիմնահարցի պատմական և աշխարհաքաղաքական ասպեկտները, ինչպես նաև՝ ցեղասպանության հետևանքների հաղթահարման Հայաստանի մոտեցումները։
Ելույթներ ունեցան նաև Ներուի անվան համալսարանի Ռուսաստանի և Կենտրոնական Ասիայի հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար պրոֆեսոր Փուլ Բադանը, պրոֆեսոր Ամիթաբ Սինգհը, ով վերջերս այցելել էր Հայաստան և դասախոսությամբ հանդես եկել Երևանի պետական համալսարանում և Հայաստանի դիվանագիտական ակադեմիայում, գրող-հրապարակախոս Սուման Քեշարին, Հայկական մշակութային կենտրոնի ղեկավար Գայանե Մովսիսյանը, «BBC - Հնդկաստան» լրատվամիջոցի լրագրող Սատիշ Ջակոբը, ճանաչված «Hans» հինդի գրական ամսագրի խմբագիր Սանջայ Սահայը և այլոք։

В Нью-Дели состоялась конференция по вопросу Геноцида армян
ЕРЕВАН, 26 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. 24 апреля в Индии, в Университете им. Джавахарлала Неру, прошла конференция по Геноциду армян под названием “Политика памяти в Армении”.
Как сообщили «Арменпресс» в Департаменте СМИ и общественной дипломатии Министерства иностранных дел Армении, в конференции приняли участие профессора и студенты Университета имени Неру, интеллигенции Дели, представители местной армянской общины, а также представители посольства Армении в Индии.
Открыл конференцию и выступил с речью на тему Геноцида армян ректор университета г-н Чантаман Махапетра. Затем с речью выступил посол Армении в Индии Армен Мартиросян. Последний представил исторические и геополитические аспекты Геноцида армян, а также подход Армении к преодолению последствий Геноцида.
Выступили также руководитель Центра исследований России и Центральной Азии университета им. Неру профессор Пул Бадан, профессор Амитаб Сингх, который недавно посетил Армению и выступил с лекцией в Ереванском государственном университете и Дипломатической академии Армении, писатель-публицист Суман Кешари, руководитель Армянского культурного центра Гаяне Мовсисян, журналист СМИ «BBC - Индия» Сатиш Джакоб, известный редактор хинди литературного журнала «Hans» Санджай Сахай и другие.
В конце мероприятия состоялась церемония зажжения свечей, посвященная памяти невинных жертв Геноцида армян.