Գեղարքունիքում առատ ձյուն է տեղացել
ԳԱՎԱՌ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզում 2019 թվականի ապրիլի 25-ի գիշերային ժամերին կրկին ձյուն է տեղացել: Ըստ առանձին համայնքներից ստացված տվյալների, առավոտյան ժամը 9-ի դրությամբ ձյան շերտը կազմել է 7-10 սանտիմետր: Տեղացած ձյան պատճառով ընդհատված են մնում գարնան գյուղատնտեսական, ինչպես նաեւ ճանապարհաշինական աշխատանքները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Գեղարքունիքի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության տրանսպորտի եւ ճանապարհաշինության բաժնի վարիչ Գեւորգ Խաչատրյանը, ձյուն տեղացել է մարզի բոլոր տարածաշրջաններում՝ Գավառում, Վարդենիսում, Սեւանում, Ճամբարակում ու Մարտունիում: Առավոտյան ժամերի արեւային եղանակի ազդեցության տակ այն սկսել է հալվել, ինչը նպաստել է ճանապարհների անցանելի վիճակի պահպանմանը: Դժվարանցանելի վիճակ է Վարդենյաց լեռնանցքում, որտեղ ձյան շերտը կազմել է 15-20 սանտիմետր: «Ճանապարհների անցանելի վիճակը պահպանվում է, օրվա ընթացքում դրանք լրիվ ազատված կլինեն ձյան ծածկույթից: Մտահոգողն այն է, որ տեղումնառատ եղանակների պատճառով ձգձգվում են փոսային նորոգումների աշխատանքները»,- նշեց Գեւորգ Խաչատրյանը:
Գեղարքունիքի մարզում գործող անասնապահական ֆերմերային տնտեսությունների ղեկավարների կարծիքով՝ ապրիլին հաճախակի տեղացած ձյան պատճառով արոտի շրջանը ցածրադիր գոտիներում կսկսվի մոտ 10, լեռնային գոտիներում՝ մոտ 1 ամիս ուշացումով:

В Гегаркунике выпал обильный снег
В Гегаркуникской области 25 апреля 2019 года ночью вновь выпал снег. По данным, полученным из отдельных общин, по состоянию на 9 часов утра снежный покров составлял 7 - 10 сантиметров. Из-за выпавшего снега прерваны сельскохозяйственные и дорожно-строительные работы.
Как сообщил «Арменпресс» начальник отдела транспорта и дорожного строительства градостроительного управления областной администрации Гегаркуника Геворг Хачатрян, снег выпал во всех регионах области: Гаваре, Варденисе, Севане, Чамбараке и Мартуни. В утренние часы под воздействием солнечных лучей он начал таять, что способствовало сохранению проходимости дорог. Труднопроходим перевал Варденяц, где снежный слой составил 15 - 20 сантиметров. “Проходимость на дорогах сохраняется, в течение дня они будут полностью освобождены от снежного покрова. Беспокоит то, что из-за обильных осадков затягиваются работы по ремонту ям”, - отметил Геворк Хачатрян.
По мнению руководителей скотоводческих хозяйств Гегаркуникской области, из-за частых снегопадов в апреле период выгула скота на пастбища в низменных районах начнется с опозданием на 10 дней, в горных районах - на месяц.